Печат
Категория: Домати
Посещения: 3930

Всеки градинар в България иска да отгледа перфектения домат - сочен, сладък, без недостатък. Съвършен!

За съжаление много малко зеленчуци са податливи на толкова много проблеми, колкото доматите. За перфектия домат е важно да се избере добър сорт, да се засади правилно и да предотвратите проблемите с растението преди да се случат.

Ето няколко съвета, които са изпробвани и които със сигурност ще Ви донесат по-добри резултати!

 

1. Осигурете достатъчно място на разсада

Ако сте започнали с гъст разсад ( директно в лехата или табла без гнезда ) предвидете достстъчно пространство за покълване и растеж на семената . Ако растенията са много близко започват да си пречат и са податливи на заболявания. Този разсад задължително изисква пикиране след поникване на първите истински листа. Таблите с отделни гнезда - 24, 28 или 32 осигуряват достатъчно място за отделните растения, като в същото време генздата са подходящи за нормалното развитие на кореновата система. 2.Осигурете много светлинасветлина за разсада

Светлината е от изключително значение за правилното развитие на разсада- най-млако 15 часа на ден. Ако нямате достатъчно място до прозорец или в оранжерия може да изполвате изкуствено осветление. Разбирасе всичко е въпрос на сметки и разходи, но липсата на светлина е предпоставка за развитие на болести, сечене на разсада и разсада става тънък, слаб, дълъг и вретеновиден. Изберете най-слънчевата част от градина, за засаждане на доматите в градината.

въздух за разсада

3. Разсада обича свежата и проветрива среда.

Добре е доматените растения да се движат или люлеят, за да развият силни стъбла. Това се случва естествено на открито, но ако отглеждате разсадите си в помещение, е добре да осигурите циркулация на въздуха, като например използвате вентилатор около тях за 5-10 минути, два пъти на ден.

Друг начин е да ги раздвижите, като внимателно прокарате ръце напред назад през върховете им за няколко минути, няколко пъти на ден. Това са малко повече усилия, но прекрасният им доматен аромат ще ви зарадва.

 

4. Затоплете почвата в градината преди засаждане

мулчиране на домати

Доматите обичат топлината. Покрийте почват с полиетиленово мулчиращо фолио няколко дни преди да засадите доматите. Това е почти задълнително за по-ранните сортове домати. Заедно с това мулча ще спре развитието на плевели и ще задържа влагата в почвата през ллетните жеги за по-дълго. Има проучвания, според които мулчирането значително увеличава добива.

5. Заровете добре доматите при засаждането

Засадете разсада, колкото можете по-дълбоко, чак до първите няколко листа- тези листа ще се превърнат в корени и ще направят растението дпо – силно

6. Мулчирайте

Мулчирането запазва водата и предотвратява развитието на плевели и почвените заболявания върху растенията, но ако мулчирате твърде рано ще охладите почвата, особено за ранните сортове домати. Ако сте изполвали мулч за затопляне на почвата е добре да го остраните временно, докато температурите се повишат.

7. Премахване на долните листа и колтучене

След като доматените растения станат коло 30см. е бобре да започне отстраняването на листата от долната страна на стъблото. Това са най – старите листа, които обикновено развиват гъбични инфекции (плесен). Долните листа обикновено получават най – малко количество слънце и въздушен поток. Понеже са най – близко до земята почвените родени патогени могат лесно да се пръснат върху тях.

В основата на всеки лист от доматеното растение се залага вегетативна пъпка, от която започва да се развива ново стъбло. Наименованието, с което са известни тези стъбла, е колтуци. За да нарастват, те използват хранителни вещества, които служат за нормалното развитие на основното стъбло, за образуване на цветовете и развитието на плодовете. За това е важно те да се премахват, периодично веднага след засаждането.За подходящ момент се приема периодът от появата на колтуците до израстването им на дължина до 10 – 15 см.

 

8. Изградете поддържаща и увивна конструкция за доматите

Конструкцията, за коловите сортовете е от голямо значение, за да могат растенията да получават достатъчно светлина и топлина.

Увивна конструкция. Ако не искате да забивате колове или друг тип поддържаща конструкция, може да направите ниска арка от тел над растението, около която то да започне да се увива, с цел плодовете да висят, а не да лежат на земята. Оставено свободно да се развива доматеното растение става много плодоносно и няма да се налага да махате и чистите издънки, листа и колтуци

 

9. Поливайте доматите редовно.

Поливането е от изключително значение за доматите. Повече информация за това как и колко да поливате доматите може да намерите в статията Напояване на домати -често задавани въпроси и отговори.

10. Точно време на прибиране на реколтата

Когато започне зреенето проверявайте доматите си всеки ден. Най -вкусният домат е този, откъснат в момента на пълна зрялост – не седмица преди, нито седмица след това. Няколко седмици преди очаквано падане на температурите под нулата е добре да премахнете всички пъпки или цветове, за да могат вече появилите се плодове да узреят напълно.