Печат
Категория: Вечнозелени растения
Посещения: 1472

 

Семейство змиярникови
Змиярникови включват около 3700 растания, обединени в 107 вида. Тяхна родина са топлите тропически страни. Обхващат предимно тревисти двуполови или еднополови растения. Клетъчният сок на някои стайни растения от семейство Змиярникови (Araceae) е опасно отровен. Това са например: дифенбахия (Diffenbachia), аглаонема (Aglaonema), монстера (Monstera deliciosa), филодендрон (Philodendron) и кала (Zantedeschia aethiopica). Листата на Змиярникови са прости, разположени едно срещу друго и с снабдени с тънки дръжчици. Самите листа са с обшивка в основата, близо до стъблото. Цветовете им са пълни и месести под формата на житен клас. Малките венчелистчета са светлообагрени и плътно прикрепени към цветното стъбълце. Околоцветникът липсва при еднополовите цветя.

Съвети по отглеждането

Температура: Условията за добър растеж и развитие са нормалната стайна температура и не много сух въздух.

Поливане: Трябва да се поливат често с филтрирана вода. През зимата поливането е умерено, докато през лятото то е обилно

Торене: Пролетта и лятото се подхранват на всеки 2 – 3 седмици. Използват се комплексни минерални торове за стайни растения

Пресаждане:Да не се използва тежка глинеста почва – тя може да погуби растенията. Пресаждането става през март-април.
Размножаване
Размножават се посредством издънки или стъблени резници.

Вредители по монстера

Щитоносните въшки имат различни разновидности. Имат полусферична форма или са дълги и плоски. На цвят са от тъмно до светлокафяви. Женските снасят средно по 1 500 - 2 000 яйца. Заболяването, причинено от щитоносните въшки трудно се разпознава - няма струпване на миниатюрни насекоми, не се забелязва някаква особена промяна във външния вид на растението - рядко се появяват тъмни петна по листата.Растението клюмва.

Мерки за борба:Когато растението е по - слабо засегнато, може да използвате сапунен разтвор, за да отмиете въшките и техните яйца, като се внимава последните да не се разпилеят. Ако заразяването е по - силно, можете да използвате тампон, напоен в денатуриран спирт, който лесно "разтваря" восъкливите насекоми. Може да се използва и специален контактен инсектицид - подходящ е, когато заразеното растение е на балкона или в студена оранжерия. Съществуват и инсектициди, които отравят самите сокове на растението, а оттам и щитоносните въшки.

Трипс – при висока температура и ниска влажност се появява трипс. На доланата страна на листата трипс снася многочислени колонии а на горната страна се появяват светли точки. В крайна сметка, връхната страна на листата става сиво-кафява със сребристи отблясъци. При масово поражение цялата повърхност на листата става бледовата и се обезцветява, затова листата потъмняват и падат. Основно, трипс нанася вреди по цветовете които се покриват с петна и се деформират.
Мерки за борба:Растението трябва да се напръска , при необходимост и нееднократно с инсектицид ( фитивер, децис, актелик, инта-вир).

Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с финна паяжина. Средите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато напръскате листата.

Мерки за борба:Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.напръскайте с разтвор на актелик.

Проблем на отглеждането
Листата жълтеят – при пожълтяване на повечето листа причината може да е мокра почва, особено зимата при ниски температури. При недостатъчно подхранване листата пожълтяват от върха.
Листата жълтеят и на тях се появяват сухи кафяви петна – недостатъчен полив.

Листата са бледи , прозрачни, след това пожълтяват – излишна слънчева светлина

Оголена долна част на стъблото , дребни листа , зле нарезани, дълги междувъзлия – недостатъчно осветление
Сухи , кафяви връхчета и краища на листата – сух въздух в помещението. Ако при това има неголямо пожълтяване то причината може да бъде тясна саксия или недостатъчно подхранване.
Изсъхват и падат долните листа – някои загуби на долните листа са естествени но ако стъблото се оголи прекалено то причината може да бъде високата температура. Особено зимата ако е близо до отоплението.