Печат
Категория: Новини
Посещения: 442

 

През февруари, макар че е все още е зима постепенно започва да ни изпълва пролетно настроение. Вече си представяме градината обагрена в зеленина и цветове. И този момент не е далеч!

Какво трябва да свършим в градината през този месец?
В цветната градина през втората половина на месеца трябва да засадим семената на лобелията, агератума, петунията.
Към края на февруари ако времето позволява може да засеем семената на мак, карамфил, делфиниум.
Отново към края на месеца може да освободим розите от завивката им и да започнем резитбата им.
Времeто е подходящо и за подрязване на храстите за жив плет.
През февруари е време за размножаване на хризантемите. Отрежете резници с дължина около 8 см. засадете ги в сандъче, покрийте го със стъкло и го оставете на светло място. След вкореняване на резниците, изчакайте месец и ги засадете в саксии.
В зеленчуковата градина към края на месеца може да засадите ранни моркови, магданоз, копър, грах, спанак. За разсада използвайте почва от затревени участъци.
В плодовата градина е време за резитба на овощните дръвчета и на лозите. Ако има изсъхнали клони трябва да се премахнат.
Преди пъпките на овощните дръвчета да започнат своето развитие, трябва да се извърши второто зимно пръскане. Добре е да се направи в дни с температура над 4 градуса.
Касисът също се нуждае от резитба през този месец.
Ако времето се задържи по – топло за няколко дни е подходящо за засаждане на дръвчета.
Може да започнете с обработката на почвата в декоративната и зеленчукова градина, както и с първото за годината наторяване с минерални и органични торове.
Ако планирате нови конструктивни елементи в градината като пътеки, подпорни стени, алпинеуми, през този месец може да започнете подготовката и работата по тях.

 

Декоративна градина
При затопляне на времето се премахва мулчът, предпазващ цветята от измръзване. Време е за сеитба на едногодишните цветя. При наличие на топъл парник, тя може да се извърши още е началото на месеца, а при липса на такъв – в края.

Извършва се зимна резитба за оформяне на широколистните дървета и живи плетове. Възрастните декоративни дървета се нуждаят от прореждаща резитба и премахване на сухите клони.

Уплътнете почвата около корените на засадените през есента цветя.

Овощни дървета и храсти
Ягодоплодните храсти се нуждаят от санитарна резитба. След като премине опасността от измръзване може да започнат резитбите и на лозите. Извършва се двукратно пръскане и третиране на раните от резитбата с 1% бордолезов разтвор, шампион 0.3% или фунгуран 50 ВП- 0.15%.

През този месец обикновено протича цъфтежа на дряна и не е желателно да го безпокоим с агротехнически мероприятия.

При сухо време новозасадените през есента дръвчета се поливат.

Ако не сте варосали дръвчетата през есента направете го сега за да ги предпазите от измръзване в края на зимата.

 

Зеленчукова градина
Започва поетапно прибиране на презимувалите салати, лук, спанак и зелен чесън. В топли парници може да започне засяването на семена за производство на разсад.

Стайни и балконски растения
Повечето от стайните цветя през този месец все още се намират в период на покой. Поливат се по малко и само когато горния слой на почвата изсъхне. Цикламите трябва да се поливат с хладка вода само в чинийката и да се държат на светло и прохладно място. И през този месец трябва да се погрижите за влажността на въздуха в стаята като поставите купички с вода или пулвелизирате растенията от време на време.

Цъфтящите кливии, иглики, орфидеи трябва да се поливат с вода със стайна температура и да се внимава почвата им да не пресъхне. През февруари редовно отстранявайте прахта от листата на растенията с влажна кърпа или четчица и разрохквайте почвата в саксията. В края на месеца чрез резници могат да се разможат хортензиите, бегониите, фуксиите, пасифлората. През втората половина от месеца настъпва най-благоприятния период за размножаване на стайните растения, който продължава чак до юли.