Февруари е, време е за отглеждане на разсад.
Основните зеленчукови растения се отглеждат чрез предварително произведен разсад.
За тези, които ще се засаждат в парници и оранжерии, сеитбата на разсада вече започна. За тези зеленчуци, които ще се отглеждат в градините, разсадите се правят през този месец. Повечето градинари сами си произведат разсадите. Ето някои съвети относно производството на разсад.
1/ Купувайте разсади от проверени производители
Ако се снабдявате със разсад от пазара, има риск да не се получи точният сорт, ако търговецът не е коректен. Затова, съветът ни е е да си купувате разсад само от проверен производител на разсади и търговец на семена, който гарантира качеството на семената и съответно на произведените растения.
2/ Спазвайте сроковете за производство
Дейности през Февруари. Към средата на февруари се засява разсадът за ранно полско производство на домати и разсадът за ранен полски пипер. Това време е подходящо и за сеитбата на разсада за ранен полски патладжан и ранно зеле . В края на месец Февруари се засява разсадът за краставици, отглеждани в оранжерии с тройно покритие. За оранжерии с двойно и единично покритие разсадът се засява съответно със 10 дни по-късно.
Дейности през Март. Около средата на месеца се засява разсадът за средно ранните домати, средно ранният пипер и разсада за краставици, отглеждани в пластмасови оранжерии. Към края на месец март се засява разсадът за краставици и готварски тиквички, отглеждани на открито.
3/ Преценете внимателно моментът на сеитба.
Почвата трябва да е затоплена. Моментът се определя от срока на производство – ранен, средно ранен или късен. Практиката показва, че грешките стават най-често при ранния разсад.
Ако се избърза със сеитбата, растенията ще са готови, а условията няма да позволят да се изнесат навън, следователно ще прераснат.
Закъснението пък е загуба на време. Може да се премине и в средно ранното производство. Не че е фатално, но няма да е търсеното.
Добре е преди сеитбата да се прочетат по-дългосрочните времеви прогнози. Сравнително точно ще определите срока за сеитба на разсада, ако знаете кога в района преминава опасността от късни пролетни слани и кога почвата и въздухът ще се затоплят достатъчно. Трябва да се съобразите и с мястото, където е разположена вашата градина. Дали има естествена защита от студените северни ветрове, а също дали почвата бързо се затопля. Добре да се знаят и изискванията на отделните зеленчуци към температурните условия.
4/ Спазвайте изисквания на зеленчуковите култури към околната среда
Когато температура на почвата е поне 10 градуса засадете доматите. За краставиците и пипера обаче тя трябва да е поне 13 градуса. Зелето издържа на относително ниски температури, каквито обикновено са в началото на април, когато му е време да се засажда на открито.
Ако определите ориентировъчно времето за засаждане, лесно можете да определите и времето за сеитба на разсада. При осигуряване на необходимата светлина, топлина и храна за младите растения разсадът за доматите става готов за 65-70 дни. За пипера – 70-80 дни, на разсада за краставици са нужни 25-30 дни. А за зелето и другите зеленчуци от неговото семейство около 35 дни.
5/ Внимавайте разсадът да не прерасне.
Внимавайте разсадът да не прерасне. Ако се засадят претаснали растения, те се аклиматизират доста по-трудно. Първоначалният стрес води до забавено начално развитие. И в резултат и до забавяне на първите беритби.