През март цялата природа се събужда за нов живот, растенията на закрито – също. Цветята, на които искаме да се радваме през лятото се засяват през март. В средата на този месец може да засадите лобелия, петуния, мушкато, циния, дихондра, астра, бегония и др. Многогодишните цветя през този период се почистват от изсъхнали листа и се прави първото наторяване. Това са перуники, маргаритки, божури и др.
През март постепенно се възобновява честотата на поливане на различните видове, според нуждите им.
Също така пулвелизирайте от време на време, тъй като въздуха в стаите, където още има отопление е твърде сух. Време е и за първото торене с торове, богати на азот. Цъфтящите през този период цветя се нуждаят от активно подхранване, най – добре с тор за цъфтящи.
Ако искате да засадите отгледаните разсъди в сандъчета и да ги изнесете на открито, уверете се, че не се очакват отрицателни температури и най – добре в началото ги прибирайте вечер на закрито, докато свикнат. Пролетта е подходящ сезон и за пресаждане на растенията, които имат нужда от по – голяма саксия.
През този месец подрежете хибискуса, олеандъра, фикуса, изрежете всички слаби клонки. Кактусите поставете на по – светло място и полейте оскъдно. Разрохквайте най – горния слой почва в саксиите, за да осигурите достъп на кислород до корените на растението. Следете за появата на болести и вредители по цветята.
Кога е най-добре да подхранвате стайни растения?
Това време е в периода на активно развитие, който за повечето растения съвпада с месеци с дълга дневна светлина - приблизително от март до октомври.
Хранителните състави трябва да се добавят приблизително веднъж на всеки 2-3 седмици. Ако едно цвете ви радва с цъфтежа си, прилагайте тор по-често - веднъж на всеки 1-1,5 седмици.
Грешките, които всяка домакиня прави при поливането на цветята у дома
Съответно, от октомври до февруари, когато много растения са в латентно състояние, те не се нуждаят от обилно подхранване, така че торенето трябва да се извършва не повече от веднъж на всеки 1-1,5 месеца, като дозата се намалява наполовина.
В същото време има растения, които изобщо не се нуждаят от торене през есента и зимата (бръшлян, хлорофитум, глоксиния, алое, кактуси и др.). Като правило, когато дневните часове се скъсяват, тези цветя спират да растат, губят листа, а в някои случаи и цялата надземна част.
Необходимостта от непланирано хранене се показва от следните външни признаци. Те включват пожълтяване или сухота на листата, петна по тях, падане на цветя и пъпки.
Когато подхранвате стайни растения, спазвайте някои правила:
Не е препоръчително да прилагате тор веднага след пресаждане - трябва да изчакате около 1,5-2 месеца.
По правило цветята не се нуждаят от торене през зимата. Допълнителното торене стимулира растежа и нарушава естествените процеси на развитие. Началото на пролетното торене започва в края на февруари.
Всеки тор се прилага в строго съответствие с инструкциите. Тук са неприемливи всякакви експерименти и предозиране.
Болно и заразено растение не трябва да се държи до здрави растения, тъй като това може да доведе до инфекция на всички цветя.
Пръскането не трябва да се извършва в периоди на повишена слънчева активност. Това може да изгори растението. По правило течният тор се пръска върху цветята рано сутрин или вечер.
Кореновите торове се прилагат върху предварително навлажнена почва равномерно, не в корена, а около контейнера.