Articles - Thumbnails

ЗАСЕЙТЕ ГРАХА ПРЕЗ ФЕВРУАРИ И ЩЕ ИМАТЕ РЕКОЛТА СЛЕД 2 МЕСЕЦА!

Грахът е един от първите зеленчуци, които можете да засадите през пролетта, но уцелването на точния момент може да е трудно. Ако го засеете прекалено рано, грахът може да измръзне от сланите и замръзналата почва. Ако го засеете прекалено късно, растенията може да започнат да се сбръчкват от топлината още преди времето за беритба.

КОГА СЕ СЕЕ ГРАХ

Семената на граха покълват бавно в студена почва, така че е добра идея да затоплите избрания участък като го покриете с фолио за ранни зеленчуци. То подпомага и ускорява растежа на културите чрез създаване на благоприятен микроклимат за покълване на семената и за растеж на млади посеви. Полученият по този начин оранжериен ефект предизвиква повишаване на температурата и поддържа под фолиото идеални хидрометрични условия.

За да подпомогнете покълването, накиснете семената за 12 часа във вода преди да ги засеете. Това ще ускори покълването и ще увеличи шансовете на ранния грах.

ПОДПОРА

Растенията на граха съществуват в две форми – храстовидна и катереща. И двата вида ще растат по-добре, ако им е осигурена подпора. Въпреки ниския си растеж, храстовидния грах ще полегне по земята, ако няма опора, около която да се развива. Катерливия грах достига височина до 2,5 метра и има нужда от по-стабилна опора. Граховото растение развива физили, които се увиват около всичко, до което се допрат. В този смисъл, можете да използвате колци, мрежа, опънат канап, или някаква градинска подпора. За най-добра реколта, обаче, осигурете двускатна опора, по чиито стени да насочите развитието на граха.

ИЗБОР НА МЯСТО

Когато отглеждате високи растения, като грах и фасул, ги засейте в северния край на градината, за да не засенчват останалите ви насаждения докато растат.

ГРИЖИ

Грахът обича богати, добре дренирани почви. Ще се чувства добре, ако го наторите с азотен тор при засаждането, тъй като ще отнеме няколко седмици докато кореновата му система се развие достатъчно и е в състояние да фиксира азота.

Засейте граха в гнезда през 30 см, като във всяко гнездо сложите по 4-5 семена.

Поливайте редовно без да заблатявате и плевете около растенията, за да им дадете възможност да се развиват правилно.

Грахът рядко е нападан от вредители и болести и обикновено първата реколта е готова за събиране около 3 седмици след началото на цъфтежа. Събирайте реколтата веднага щом плодовете узреят, защото след този момент, грахът става хлебен и губи сладостта си.

Можете да сеете грах 2-3 пъти през една седмица, за да удължите периода на плододаване.

 

При отглеждане на разсад могат да се посочат два критични момента в изискванията на растенията към влагата в почвата - по време на поникването и непосредствено преди засаждането на разсада на полето. Нуждата от вода до поникването е голяма, тъй като тя е необходима за набъбването на семената и осъществяването на физиологичните процеси. Оптималната влажност в зоната, в която се намират семената, ускорява поникването поради намаляване на съпротивлението и прорастъците бързо се освобождават от семенната обвивка. По-късно нуждата от вода също е голяма, тъй като нараства асимилационната и транспириращата повърхност на растенията. Необходимата влага кореновата система в повечето случаи си набавя от почвата, която се навлажнява преди и след сеитбата.

Осигуряването на подходяща влажност има решаващо значение при отглеждането на разсада за късно полско производство на домати, зеле, праз и др. Поникването на семената и развитието на растенията през този период съвпадат с продължителното засушаване, образуването на почвена кора и високите летни температури, в резултат на което влагата се оказва решаващ фактор за успеха при производството на разсад.

Разсадът, отгледан при понижена влажност в почвата, има по-късо и здраво стъбло и се отличава с повишена устойчивост на неблагоприятните условия. Растенията имат повишено съдържание на сухо вещество и захари и по-добре понасят неблагоприятното действие на кратковременни ниски температури.

Съдържанието на сухо вещество в растенията от разсад, отгледан в почва, навлажнена до 50% от ППВ, е по-високо в сравнение със сухото вещество в растенията от разсад, отгледан на почва, навлажнена до 80% от ППВ, взето за 100%.

И при трите култури значително се е повишило съдържанието на едни от важните микроелементи, усвоявани от растенията. По-високото съдържание на сухо вещество, азот, фосфор и калий е обусловило и по-високия добив от разсад, отгледан при понижена влажност.

По време на отглеждането на разсад, във връзка с водния режим, се следи влажността на почвата да бъде около 75% от ППВ, а относителната влажност на въздуха в култивационните съоръжения - около 60%. Високата влажност - над 75% от ППВ, при понижена температура създава условия за бързо развитие на вредна микрофлора, в резултат на което се увеличава процентът на заболяване от гъбни и бактериални болести. Силно понижената влажност на въздуха - около 40%, при повишена температура над 25°С, наблюдавани често при производството на разсад на открито, създава условия за появата на опасни неприятели.

Засушаването обикновено се явява като елемент на комплекса от мероприятия, свързани със закаляването на разсада.

В отделни случаи то се явява и като самостоятелно мероприятие. Постига се чрез преустановяването на поливките или увеличаване на междуполивния период. Най-често при влажни почви не се полива. Закаляването на разсада чрез засушаване се постига и чрез по-силно или слабо проветряване, с което се засилва транспирацията и изпарението от почвата. Когато разсадът е пикиран, почвата се засушава, като се разрохкват дълбоко междуредията.

Това налага влажността на въздуха в култивационните съоръжения да се регулира в зависимост от специфичните изисквания на културата през отделните фази на развитие на разсада.

 

 

 

Сега е моментът да планирате пролетната градина – какво ще отглеждате и как най-добре да разположите различните растения в градината.

 

ИЗБОР НА СЕМЕНА

Независимо дали сте опитни или начинаещи градинари, първото нещо, което трябва да направите е да изберете какво ще отглеждате. Ето някои насоки, които ще улеснят избора:

1. Прегледайте какви семена имате от миналата година. Проверете годността им и помислете дали сте били доволни от постигнатото с тях и дали искате и тази година да ги засеете.

2. В зависимост от характера си, семената главно се делят на два сезона: пролетни и есенни. Тъй като сега е едва началото на годината, избирайте сред семена с пролетен сезон.

3. Освен сезонността, семената се делят и на хибридни, стандартни, местни, органични (био) и др. Хибридните семена се обозначават със символа F1 и обикновено са доста по-скъпи от стандартните или в опаковката се продават много по-малък брой семена. Хибридните сортове са начин да се обогатява предлагането на интересни и екзотични сортове растения. Стандартните семена са семена от директни сортове, обикновено размножени по естествен път.

4. Друг фактор, който трябва да вземете под внимание, когато става въпрос за избор на семена, е пространството, с което разполагате или къде възнамеряваме да отглеждате семената – в двора, на балкона, в оранжерия.

5. При избор на семена трябва да се вземе предвид и периода на развитие на растенията.

6. Ако сте начинаещи градинари, е добре да започнете с по-лесни сортове цветя и зеленчуци. Такива например са – марули,репички, моркови, телефончета,латинка, космос и едногодишните подправки.

7. И накрая, помислете за какво ще използвате растенията, които ще отглеждате – за готвене, за украса, за аранжиране на двора или за покриване на ограда или друго. Търсеният ефект също ще ви насочи към правилния избор – ниски,високи,каскадни или увивни цветя, градински зеленчуци, саксийни подправки или екзотични растения като за изложба – трябва да обичате растенията, за да порастат здрави и благодатни!
След като изберете какво ще отглеждате, е добре да си припомните как се прави разсад от семена в домашни условия.

 

РАЗСАД В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ

За да направите качествен разсад, ще ви трябват: разсадна форма, подложна тава, торф за разсади и семената, които вече сте избрали.

Стъпките са лесни и бързи:

1. Засипете формата с торф;

2. Заравнете повърхността;

3. С помощта на молив направете отвор във всяко гнездо, в което ще сложите семената. (старайте се отвора да е по средата на гнездата);

4. Сложете по 1-2 семена във всеки отвор и засипете внимателно с торф без да натискате и затъпквате семената;

5. Полейте на лека струя с хладка вода;

6. Когато семената покълнат и започнат да растат, отстранете по-слабото растение от всяко гнездо, за да осигурите достатъчно място и хранителни вещества на по-силното да расте;

7. Ако помещението, в което държите разсада е студено, можете да пресъздадете парникова среда като завиете разсада с домакинско стреч фолио докато покълне;

За добри резултати, прочетете повече и гледайте видео инструкциите ни тук.

Ето кои са най-ранните зеленчуци, с които можете откриете сезона:

 

5 СУПЕР РАННИ ЗЕЛЕНЧУКА НА БАЛКОНА

Грах

Грахът е растение на прохладния климат и пониква успешно при температури от 2-3 градуса. Това го прави отличен избор за ранен старт на градинарския сезон!

Ако искате да консумирате листата на граха, можете да откъсвате всичко над втория същински лист. Това ще даде възможност на растението да развива следващи листа.

Главеста салата

Главестите сортове салати са студолюбиви и виреят добре под оранжерия или защитно фолио. Заложете семената по същия начин като тези на граха, а когато разсада достигне втори същински лист, разредете растенията на около 25 см едно от друго.

Откъсвайте по няколко листа от по-големите, за да стимулирате растенията да образуват нови листа. Така ще си осигурите продължителна реколта от свежи салати!

Мизуна

Мизуна е листен зеленчук, който се отглежда от векове в Япония.

Характеризира се с крехки листа, подходящи за салати и като декорация на ястия. Сортът е много устойчив на замръзване. Във фазата на първи листа дори издържа без увреждания до -5°C. Японската маруля е много благодатен зеленчук, тъй като всяко рязане на листа стимулира образуването на нова листна маса. Младите листа са готови за консумация при височина 10см.

Спанак

Спанакът също е студоустойчиво растение и е подходящ за зимно отглеждане.

Може да се отглежда като бейби листа за салати. Съдържа мaлĸo ĸaлopии, мнoгo витaмини и минepaли. Консумира се свеж в салати, на пара или в сготвено състояние.

Посейте 3-4 семена във всяка разсадна форма и покрийте със защитно фолио. Когато разсадът изпълни саксийката, разсадете растенията през 15 см, за да могат да образват по-богата листна маса. Откъсвайте по няколко листа от по-големите, за да стимулирате растенията да образуват нови листа.

Репички

Репичките са задължителен елемент от ранната зелена салата. Репичките не изискват особено внимание и грижи – те са студоустойчиви, но се радват и на светлината. За този зеленчук не се нуждаете от голямо пространство. Посадете репичките на 2см дълбочина. Когато покълнат, ги дръжте на хладно и наблюдавайте почвата да не остане суха. При сеитба през 10-15 дни ще имате свежи репички за по продължително време.

С помощта на домашна оранжерия или защитно фолио, няма причина да чакате до пролетта, за да се насладите на свежестта на домашно отгледаните зеленчуци!

 

Съвет: Когато планирате какво ще отглеждате, не забравяйте да обмислите и голямата картина – как ще се съвместят различните растения, в каква последователност ще ги отглеждате, как ще ги разположите спрямо наличното място и конкретните изисквания на всяко растение. Повече информация за правилното разполагане на растенията можете да намерите тук.

А докато мечтаете за пролетта и свежестта на градината, не забравяйте да се грижите и за стайните растения. През зимата, и особено докато се отоплявате на парно, те имат нужда от повече внимание.

 

ЗИМНА ГРИЖА ЗА СТАЙНИТЕ РАСТЕНИЯ

Ако удовлетворявате основните нужди на стайните растения за светлина, вода, хранителни вещества и топлина, те са лесни за отглеждане. Светлината е много важна. Ако растенията са ви хилави и разтеглени, значи не им достига светлина - осигурете им повече: тя е единственият им източник на енергия. Растенията имат нужда от вода, но не толкова много, че да дави корените им.

Къде да поставите растението?

Най-добрият начин да се уверите, че растението ще е здраво и ще расте добре, е да удовлетворите нуждите му от подходящо място в дома. Растението може да изглежда красиво на определено място, но ако светлината и температурата са неподходящи, то скоро ще загуби красотата си и ще придобива все по-нездрав вид!

Кога да поливате?

Неправилното поливане е най-честата причина за ненавременното загиване на много стайни растения, но ако не им осигурите достатъчно, умират. Проверявайте редовно и ще разберете, че някои растения изсъхват по-бързо от други. При големи растения с буйни листа, както и поставените на пряко слънце, обикновено това става най-бързо. Растенията в глинени саксии изсъхват по-бързо от онези в пластмасовите. Не се изкушавайте да поливате, само защото сте извадили лейката. Поливайте растенията само при нужда- повечето са готови за това, когато горният 1см почва изсъхне.

Подхранване

Редовното торене е много важно за растенията. Започнете няколко седмици, след като сте купили растението. Можете да смесвате почвата с хранителни добавки, постепенно изпускащи съдържащите се в тях вещества, може също на равни интервали да добавяте течен тор към водата, с която поливате.

Производство на разсад
От изсяване на семето, през пикирането на разсада до засаждане на растението
Производството на разсад за ранно производство е пикиран, за средно ранното е непикиран, и се организира в стоманено-стъклени или пилиетиленови оранжерии. За късното производство, разсада се отглежда на открито.

Почвени смески
При използване на градинска почва многократно, в нея се натрупват различни инфекции, от които разсада може да загине. Най-подходяща е торово-почвената смес.Тя се изготвя от 2части песъчливо-глинеста почва и 3 части добре разложен и пресят оборски тор.
За любителите градинари – не взимайте почва от градината. Заложете на почва с гарантиран произход, с различен органичен или минерален произход. Основни съставки са торф и перлит. Почвената смеска е лека, с добра водопропускливост.

Време на сеитба
При производството на разсад важно място заема и светлината. При ранното отглеждане на разсад не достига светлина. Но и всяко закъснение е също много неприятно.За доматите и пипера са необходими 55-60дни, за краставиците- 20-25дни.
Зеленчуковите растения са с големи изисквания към слънчевата светлина. Техния нормален растеж , протича при дълъг ден. За да се избегне изтегляне на разсада в култивационните съоръжения, при необходимост разсада се доосветява.

Температурни условия
За повечето зеленчуци оптималната температура на развитие е 18-20градуса. За това е важно поддържане на подходяща температура, за намаляване на проблемите при отглеждане на разсада.
Доматовите семена започват да прорастват при 9-10градуса. Но темпът на прорастване е по-бърз, когато температурата на почвата е около 20градуса, дневна температура на въздуха 24-26градуса, и нощна – 16градуса.По-ниски температури от 18градуса, забавят усвояването на хранителни вещества от почвата. Нарушения хранителен режим води до негативно изменение на физиологичните процеси в растенията и растенията стават податливи на болести.
Семената на краставицата се изсяват директно в пластмасови саксии, на дълбочина 3-4см.

Изисквания към влажност
Честото поливане и подхранване води до преовлажняване на почвата, поява на гнилостни микроорганизми и буен растеж на листа, вместо на залагане на цветни пъпки.
Не е желателно поливането със студена вода. Добре е да се използва топла, престояла вода.

Сеитба, Поникване
Семената трябва да отговарят на нормалните сертификационни стандарти. За предпазване от развитие на болести и неприятели, е нужно използването на обеззаразени семена. Използва се стерилна торово-почвена смес. Засяването се извършва в пластмасови или стиропорни терини с гнезда, или върху лехите директно в оранжерията. След изсяване семената се поктиват със същата смеска с 1,5-2см. отгоре и се поливат с финно оросяване.Влажността при засяване трябва да е почти 100% от ППВ. Към поливната вода ползвайте и фунгициди , срещу гъбични заболявания. За поддържане на постоянен воден режим терините, или лехите, се покриват с полиетиленово платно. То се маха при покълване на 10%от семената, за осигуряване на светлина.

За появяване на сечене по разсада са високи или ниски температури, висока почвена влажност, голяма солева концентрация.

За любителите градинари- изсявайте семената в добре почистени саксии. След поливане ги затворете отгоре с прозрачно домакинско фолио. Дръжте саксиите близо до прозореца. При по-горещи дни, при по-огрени места, проветрявайте редовно.

Преди пикирането на разсада, растенията се поливат обилно. Така кореновата система се предпазва от разкъсвания на кореновите власинки, и растенията по-леко преболедува пикирането.Саксийките с диаметър 10-12см. предварително се обеззаразяват, с калиев перманганат (за по-малки количества) или негасена вар (непосредствено преди употреба) .Пълнят се с торфо-перлитена смеска, в съотношение 1:1, обогатена с минерални торове. Саксийките се подреждат в лехи, покрити с полиетиленово фолио. Растенията се пикират във фаза кръстосване.

За закаляване на разсада 10-12 дни преди засаждането, растенията се отглеждат при ограничена влажност, по-чести проветрявания, относително по-ниски температури.
При добре закален разсад, растенията могат да издържат и до минус 2 градуса, за кратко време.

Хранителен режим
При недостатъчно богата хранителна смеска, се налага минерално подхранване.
Високо ниво на фосфор и азот в началните фази от развитие на разсада, е важно за образуването на корените и формирането на максимум цветове и плодове.

Засаждане на растенията
Още есента след прибиране на реколтата, се прави дълбока оран с обръщателен плуг, на 28-30см. дълбочина. С дълбоката оран се внасят и органичните торове и цялото количество фосфорни и калиеви торове . При пропускане то те се внасят с първа пролетна обработка.
Пролетта почвата се дискува или култивира, а преди засаждане – фрезуване и набраздяване по схема.
Засаждането се извършва, след преминаване на опасността отпадане на късни пролетни слани. Много е важно използването на здрав посадъчен материал. Растенията се засаждат във фаза 5-6 лист.Схемата на засаждане е от значение за количеството на добива и качеството му. Схемата на засаждане е съобразена и с хабитуса на растенията, специфичните изисквания на сорта и производственото направление. Засаждането се извършва в хладните часове на деня, във влажна почва. След засаждане се прави лека поливка, за уплътняване на почвата.

 

Вижте как да ги използвате и какви са силите им
Не всички стопани имат възможност да се справят с вредители, които атакуват културите в градината с помощта на химикали. Причините за това може да са различни: малки деца, животни или наличие на алергични реакции при някой от семейството. В този случай растенията, които заменят инсектицидите, могат да помогнат, но в същото време са безопасни за животни, птици и хора.

 

Ето петте най-полезни растения за самата градина.

Невенът е сред първите пет фаворити. От красиви и ярки съцветия можете да приготвите отвара срещу листни въшки. Черният бъз също ще отблъсне листните въшки и охлювите. За същата цел можете да засадите всякакъв вид лопен близо до живия плет. Отварата от жълтите цветя пък ще бъде отлично средство за борба с листните въшки.

Пелинът ще ви отърве от молци и листоядни насекоми. Паякообразните акари, трипси, акари и белокрилки не понасят лайка и тютюн.

 

Много хора се борят с жълтите цветове на змийското мляко, но плевелът е доста подходящ за такива вредители като лъжещитоносни въшки, белокрилки и листни въшки.

Има растения, които убиват вредители, но те не са безопасни за засаждане на мястото и отварите трябва да се използват много внимателно. Говорим за вълчото грозде, бучинишът и др. Ако решите все пак да ги използвате, тогава определено трябва да използвате защитни маски, очила, ръкавици, когато обработвате култури. В същото време в момента в градинате не трябва да има домашни любимци и деца.

Ролята на естествени инсектициди ще се изпълнява перфектно и от добре познатите зеленчукови култури. Например, върховете на доматите и картофите също ще се впишат в борбата с листни въшки, трипси, гъсеници. Горчивият пипер е ефективно „оръжие“ срещу паякообразни акари, ларви на въшки и охлюви.