Articles - Thumbnails

Маслиновите дървета са вечнозелени овощни дървета, които са свикнали да растат на доста бедни почви; Когато обаче се отглеждат с намерение да произведат забележително количество плодове, било защото семейството ги обича, или защото възнамеряваме да се посветим на производството и продажбата на маслини, интересно е да помислим за тяхното торене.
Значение на компоста
Производителността на културите не се определя от общите хранителни вещества или ресурси, налични за засаждане, а от най-оскъдните. Тоест, ако най-малкото хранително вещество в почвата не се увеличи, това ще бъде ограничителният фактор при развитието на културата. Следователно е удобно да се знае какво ограничаващо хранително вещество ще плаща с него и да подобри производството. Преди да се приеме каквато и да е стратегия за торене, трябва да се направи оценка на състава на почвата. Препоръчително е да се прави анализ на всеки 4-5 години, за да се прецени дали всичко върви правилно. Особено препоръчително е да се измерват концентрациите на азот, фосфор и калий. Това са основните макронутриенти, които растението трябва да носи, за да расте в добри условия.
Често се среща голям брой маслинови дървета, които се заселват в почви, бедни на органични вещества. За тях обаче не е неудобно да имат нормално размножаване и живот. Въпреки това, ако искаме да посветим тези маслинови дървета за производството на маслини, трябва да подобрим количеството органични вещества в почвата. Най-нормалното е, че откриваме по-големи недостатъци в доставката на азот. Използването на богати на азот торове се препоръчва за разсад, млади маслинови дървета или малки по размер екземпляри. Благодарение на този азот растежът му се благоприятства.
Трябва да имаме предвид, когато прилагаме азот, че прекомерното количество се отделя може да увеличи чувствителността към замръзване и някои болести, които не ни интересуват по отношение на производството. Никога не трябва да надвишаваме 150 кг азот на хектар реколта. Концентрациите на фосфор и калий зависят от вида на почвата, където обработваме. Ако почвата е богата на калциев карбонат, това обикновено е почва с недостиг на фосфор. Фосфорът е важен за цъфтежа, узряването и засичането на плодовете. Ако почвата е бедна на този елемент, се препоръчва да се нанасят приблизително 0.5 килограма на дърво фосфорен анхидрид.
И накрая, калият има по-висока фиксация, ако почвата, където отглеждаме маслиновите дървета, е глинеста. Важно е, когато става въпрос за усвояване на хранителното вещество и може да представлява преди всичко дефицит на този елемент по време на суша в сухите култури. Ролята на калия е важна за предпазване на дървото от замръзване и някои болести.
Маслиновите дървета са дървета, които растат практически през цялата година, ако времето е добро. Този климат трябва да бъде умерено-топъл, със студове до -7ºC и с максимални температури от 40ºC, които са тези в средиземноморския регион, мястото, откъдето идват. Всъщност те спират само през зимата, защото месец февруари в северното полукълбо е, когато настъпват тези студове.
Тези растения цъфтят през пролетта и дават плодове веднага след това, така че интересно е да започнете торенето в края на зимата и да спрете до края на есента.
Как да оплодим маслинови дървета
Тъй като те са дървета, чиито плодове са годни за консумация, винаги трябва да се опитваме да избягваме използването на синтетични (химически) торове, тъй като въпреки че се спазва периодът на безопасност и маслините се почистват добре, никога не можем да бъдем сигурни, че 100% ще бъдат освободени които може да са останали от продукта. Затова ще използваме органични торове, тоест тези, които „земята ни дава“.
Какви видове торове са тези? Е, има няколко, но за разглеждания случай ще ви кажем още две, които със сигурност ще бъдат много полезни:

Гуано: те са органичните останки от прилепи и пингвини. Съдържа азот, фосфор, калий, аминокиселини, микроелементи, както и гъби, бактерии и актиномицети, които поддържат корените хранени и защитени. Дозата е две или три супени лъжици на всеки седем литра.
Пилешки тор или пилешки тор: Той е един от най-концентрираните, които съществуват. Съдържа азот, фосфор, калий, калций, магнезий, натрий, разтворими соли и органични вещества. Дозата е от 600 до 700 грама на квадратен метър. Ако можете да го получите прясно, оставете го да изсъхне на слънце за една седмица.
Съвети за наторяване на маслинови дървета

Един от най-често срещаните съвети за наторяване на маслинови дървета е научете се да откривате недостиг на хранителни вещества. Ако се научавате как да торите маслинови дървета, трябва да обърнете внимание на хранителния дефицит на маслиновото дърво. Тези недостатъци обикновено се проявяват чрез определени симптоми като интензивно зелени листа, добро узряване на плодовете и доста широко производство. Ако имате такава ситуация, вашите маслинови дървета са в добро състояние.

От друга страна, ако дървото има недостиг на хранителни вещества, то може показват
ексфолиране, повече охра тонове на листата и виждат намалено вегетативно развитие или лоша производителност.

Ако наблюдаваме къси междувъзлия, малки и деформирани листа или рахит в нашето дърво, това е, че нашето маслиново дърво не е било достатъчно оплодено и има недостиг на азот. Липсата на фосфор също има подобни симптоми, но също така показва некроза на върха. Тази некроза обикновено се появява през зимата или началото на пролетта. Листът има по-кафяво жълт цвят. Недостигът на калий се проявява в старите части, като по-често става по-слаб. Той също така причинява забавяне на вегетативния растеж.