Articles - Thumbnails
-
Растителна защита през месец май при овошки и зеленчуци
През май при овощните култури и зеленчуците стопаните трябва да продължат с интензивна растителна защита....
-
Какво се сее през май-цветя и зеленчуци
През май не е нужно да се мъчите с разсада - можете да засеете семена веднага на постоянно място. Почвата се е...
-
Цветя, характерни за месец Май
С настъпването на топлите майски дни ни се иска да зарадваме погледа си с първите цветенца и зеленина....
-
Как да отгледаме красиво мушкато?
Мушкатото е традиционно и обичано цвете в България. Отглеждали са го нашите баби и всеки помни красивите...
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Цъфтящи растения
- Посещения: 69
Мушкатото е традиционно и обичано цвете в България. Отглеждали са го нашите баби и всеки помни красивите цветове и ярките багри по прозорците на къщите. Пищността на цветовете и наситените багри са причина мушкатото да се среща дори и в аристократичните домове в Средновековна Европа.
Днес селекционерите ни предлагат изключително разнообразие от сортове мушката – едроцветни, пъстри, двуцветни и много други. Като цяло то е непретенциозно растение. Отглежда се лесно и бързо се размножава. Ако полагате нужните грижи, то ще ви радва с цветовете си целогодишно.
Как можете да се сдобиете с красиво мушкато? Най-лесният начин е чрез резници. Самото вкореняване на резниците не е сложен процес, но все пак има правила, които е добре да спазвате и с които ще ви запознаем. Размножаването чрез резници става много бързо и след 2-3 месеца вече ще сте горд собственик на буен храст.
Основни правила за вкореняване на резници от мушкато
Преди да пристъпите към засяване на цветето, трябва да изберете правилните резници. Много е важно те да са здрави. За да си осигурят бърз растеж и множество издънки много производители използват много и в по-големи дози стимулатори на растежа. Такива растения само в началото изглеждат здрави. След време се изтощават, започват да боледуват и в крайна сметка загиват. Освен това те няма да са подходящи за резници. Най-добре е да вземете мушкато от приятели, които сами отглеждат цветя.
Резитба на резниците
Резниците е най-добре да се отрязват от върха на мушкатото. Изберете точно онези издънки, които или вече цъфтят, или се подготвят да цъфтят. Това ще означава, че са узрели.
Отрязваме резниците с остър нож, за да не нараним цветето. Не използвайте ножици за целта.
Избирайте възможно най-дебелите издънки. Те са по-силни, по-добре се вкореняват и растат по-бързо. Разбира се и и от по-тънките издънки може да отгледате красиво мушкато, но най-вероятно ще отнеме повече време.
Резницата трябва да е дълга 7-8 см и да има 2-4 листа. Твърде дългите клони са по-малко издръжливи, тъй като нямат корени и не получават правилно хранене по цялата дължина.
За да отгледате красиво и пищно мушкато у дома трябва да спазвате някои основни правила, които не са сложни.
Резниците трябва да се режат в началото и средата на пролетта. Дните са по-дълги, става по-топло, а цветето расте по-бързо и по-активно.
Мястото, където сте отрязали резницата, трябва да обработите със слаб разтвор на калиев перманганат. След това оставете да изсъхне на топло място за поне 15-20 часа. Можете да посипете местата, където сте рязали, и с прах от активен въглен.
След това веднага засаждате. Пясъкът трябва да е умерено мокър. Вместо пясък можете да подготвите лек субстрат. В равни пропорции смесвате градинска почва, торф и пясък. Много експерти съветват да добавите дървесна пепел към почвата. Не се опитвайте първоначално да вкорените резниците във вода. Корените във водата ще се появят след 10 дни, а това може да доведе до гниене и, разбира се, смърт на растението. Разпределете подготвената пръст в малки чаши, на дъното на които трябва да има дупки. Оттам излишната вода ще се отцеди. След това засадете резниците на дълбочина 1,5-2 см в земята. Препоръчва се също да поставите чашите с растения в найлонови торбички и да ги затворите отгоре. Но не много плътно, за да може да преминава въздух. Необходимо е всеки ден да проветрявате и поливате резниците.
Важно е да осигурите на разниците постоянен температурен режим – в интервала 20-25 градуса. При по-висока или по-ниска температура няма да се оформи коренова система. Растението трябва колкото се може по-дълго да е на светло.
Това е всичко. След около 2 седмици върху резниците ще започнат да се появяват първите листа. Това е доказателство, че вкореняването е завършено. Можете да премахнете найлоновите торбички. Ако се грижите добре за цветето, то ще расте бързо. След време трябва да го прехвърлите в по-големи саксии. В началото на лятото мушкатата вече могат да бъдат пресадени в градината.
Агрономите на Аграра съветват да използвате специалния кристален тор на Планта за мушката. Оптималният състав на макроелементи и високото съдържание на магнезий, осигурява растежа на растенията, буен цъфтеж и интензивно оцветяване на листата.
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Цъфтящи растения
- Посещения: 66
Какво трябва да знаем за засаждането и отглеждането на магнолия?
Магнолията е едно от най-красивите листопадни цъфтящи декоративни дървета, които напоследък се радват на все по-голям интерес по нашите ширини.
Съществуват над 200 вида магнолия, различаващи се по форма и цвят на цвета, време на цъфтеж и издържливост. Дълги години се смяташе, че в България климатът за отглеждане на магнолия е подходящ единствено на морето. Но дори и в София има видове магнолия, които виреят много добре. Най-добре приспособените за условията ни и най-популярните видове, отглеждани в България са Magnolia Stellata (4 м. на широчина и до 3 м. височина); Magnolia Soulangeana (6-7 м. на широчина и височина); Magnolia Liliiflora (1,5 – 2,5 м. на широчина и 2,5 – 4 м. височина ) и изключително рядката магнолия в жълт цвят Magnolia Yellow Bird (до над 7 м. на широчина и до 12 м. височина).
Дървото е впечатляващ акцент във всяка градина или в саксия на по-голям балкон или тераса. Повечето видове цъфтят рано напролет, още преди разлистването и радват с първи цвят след сивата зима. При добро отглеждане в края на лятото цъфти повторно и много по-впечатляващо. Тогава листната маса вече е добре развита и откроява чудесно красивите цветове. Дървото се подрязва непосредствено след цъфтеж и преди залагането на новите пъпки за оформяне и премахване на увредените и преплетени клонки. Подрязването не е наложително, освен при отглеждането в съд, за поддържане на желана височина и форма.
Цветове на магнолията
Най-популярни в България са белите звездовидни цветове на Magnolia Stellata и розовите, подобни на лилия цветове на Magnolia Liliiflora. От редките жълти представители в България може да се намери Magnolia Yellow Bird – с чашки подобни на тези на Magnolia Liliflora. Цветовете имат много лек и нежен аромат.
Изложение
Магнолията предпочита слънце и полусянка. Пазете от пряко излагане на силен вятър (инцидентно не е проблем, но постоянното брулене уврежда красивите големи листа и нежните цветове)
Проблеми
Магнолията няма специфични сериозни проблеми. В по-топлите и влажни райони могат да се появят гъбични заболявания, но те са рядкост. В случай, че забележите петна или специфично деформиране на листата, откъснете пострадал лист и го занесете в близката агроаптека за съвет.
Засаждане на магнолия
Винаги избирайте контейнерни растения пред тези на бала или гол корен, тъй като са много по-устойчиви и преживяват значително по-добре промяната. Идеалният размер на растение магнолия, на което да се спрете е около метър – метър и половина (достатъчно голямо за да ви радва от момента на засаждането и достатъчно малко, за да се захване лесно). Растение с такъв размер е на между 3 и 5 години.
При магнолиите е от съществено значение запазването на чувствителните и крехки корени. Навлажнете добре пръстта в работния контейнер, за да можете с притискане на страните му да извадите внимателно корените на растението заедно с цялата почва. Така съхранени поставете корените в подготвеното място /предварително подготвена ямка, в която работният контейнер се побира свободно, без да се притиска от страните и без да се налага като полагате растението да упражнявате натиск/.
Допълнете с пръст, а накрая можете да добавите мулч /кори от иглолистна дървесина/, тъй като магнолиите предпочитат по-кисели почви, а мулчът повишава киселинността. Допълнителното предимство на мулчирането е запазване на влагата, предотвратяване израстването на плевели и трева и не на последно място, по-чисто е при валежи. Полейте обилно с вода. Най-подходящото време за засаждане е напролет. Септември – октомври също са подходящи ако покриете добре корените през първата зима с пръст и мулч или шума.
Някои допълнителни идеи при засаждане в саксия вместо в градината:
Спрете се на по-малките представители, напр. Magnolia Stellata или Magnolia Liliiflora
Изберете достатъчно голяма и стабилна саксия, с широка основа за по-добра стабилност при развито дърво
Задължително изберете пробит съд. Ако саксията е без резервоар за вода и чинийката не е прикрепена, преди да започнете да запълвате с дренаж или пръст сложете над пробитата част филтърна хартия (например филтър за кафе). Така, дори и да преполеете, ще избегнете калните локви и ще попиете чиста вода
Дървото расте нависоко и ако саксията с пръстта не е достатъчно тежка при вятър може да се обърне. Затова можете преди пръстта да положите ред камъни, които да дадат допълнителна тежест.
В случай че сте избрали широк съд и имате голяма площ гола пръст след засаждането, освен мулч можете да засадите почвопокривни или многогодишни ниски растения, с не плитка коренова система, така ефектът ще е още по-добър.
Съд за засаждане
Тъй като това са големи дървета, с бързо растящи корени, в случай, че сте избрали да отглеждате магнолията в саксия е добре да вземете максимално голяма такава, напр. 60 – 70 см.
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Цъфтящи растения
- Посещения: 174
Въпреки че магнолията или магнолията е вид широко култивирано растение, понякога възникват съмнения защо листата му окапват. Възможно е един ден да го видим добре, а на следващия ден да започне да губи листата си, първо малко по малко, а след това все по-бързо и по-бързо, когато положението му се влошава.
Падането на листа може да бъде доста сериозен проблем, ако е причинено от някакъв външен фактор, с който растението не може да се справи. Така че да видим защо листата на магнолия падат и какво трябва да направим, за да не го загубим.
Има няколко причини, поради които магнолия дърво може да остане без всичките си листа и/или само няколко. Понякога, както казахме, това ще се дължи на едно (или няколко) условия, които съществуват на мястото, където се намира, като например:
Времето е твърде горещо или твърде студено. Например, ако е много горещо през лятото, с температури над 35ºC, на повечето магнолии им е трудно.
Земята остава суха или много влажна за дълго време. Тези растения не понасят суша или преовлажняване.
Влажността на въздуха (или влажността на околната среда) е ниска или много ниска. Когато е по-малко от 50% всеки ден и много дни в седмицата, листата се дехидратират.
Вятърът духа почти постоянно. Въпреки че влажността на въздуха е висока, ако вятърът е много силен, той също изсушава листата; и ако е ниско, тогава животът на магнолията ще бъде в сериозна опасност, тъй като тя ще се дехидратира много бързо.
Липса на някои хранителни вещества в почвата (т.е. те могат да бъдат там, но "заключени", недостъпни за корените).
Освен това, можем да видим, че листата падат без видима причина. Магнолията е добре, здрава. Така че защо губи листа? Отговорът е следният: защото животът им е свършил. И това е, че въпреки че нашето дърво е вечнозелено, като Магнолия например, това не означава, че не подновява листата си. Ще бъде, малко по малко и през цялата година.
Случаят с широколистните магнолии (които са предимно от азиатски произход, като например Magnolia stellata), остават без листа през есента или зимата, в зависимост от това кога и колко падат температурите в района, и ги подновяват през пролетта.
Времето е твърде горещо или твърде студено
Какъв е подходящият климат за магнолия? Ами умерен, без екстремни температури. Всъщност, идеалният температурен диапазон за него е около -7ºC минимум и 30ºC максимум.
Въпреки че поддържа умерени студове до -18ºC, ако е вечнозелено дърво, то ще предпочете навременни студове; а именно за него е по-важно през зимата температурите да останат ниски (над 10 и 0ºC) да има много слани подред. Само широколистните ще се нуждаят, да или да, студовете да бъдат регистрирани няколко пъти през зимния сезон.
Ако говорим за високи температури, Магнолия ще издържи на гореща вълна с максимум 38ºC, ако е на сянка; но един Магнолия лилифлора например при такава висока стойност може да остане без листа.
Да направя? Е, вие не можете да регулирате времето, но ние можем да вземем мерки, за да направим магнолията по-добра, като например предпазете го от слънцето, като го изнесете на сянка или на закрито, ако се интересуваме, освен това замръзването да не му навреди (Това е особено интересно, ако растението е много младо, тъй като е по-уязвимо).
Земята остава суха или много влажна за дълго време
Както казахме преди, никоя магнолия не понася нито суша, нито постоянно „мокри крака“. Ето защо, земята, където ще растат, трябва да е лека, плодородна (т.е. богата на органична материя) и гъбеста на пипане. Когато това не е така, листата ще паднат или защото корените са почти винаги сухи, или точно обратното, тоест защото почвата остава влажна за дълго време.
Да направя? Е, ако е възможно, напр Ако имаме магнолия в саксия, препоръчваме да я засадите в нова с качествен субстрат, специфичен за киселинни растения., като тази на марката Flower или ако искате с кокосови влакна, които също са киселинни.
Ако е в земята, ще зависи от това колко време е минало откакто е засадено:
Ако преди по-малко от година, ще бъде извлечен -внимателно-, с добра коренова топка. За това ще е добре да запомните диаметъра на саксията, в която е било, защото това ще бъде диаметърът, който трябва да има кореновата топка. След това се прави по-голяма дупка с размери 1 х 1 метър широка и дълбока и се запълва с някакъв субстрат, споменат по-горе, като кокосови влакна, и накрая дървото се засажда.
Ако се вкоренява повече от година, по-добре е да коригирате напояването или да инсталирате дренажна система, ако това е земя, която трудно абсорбира и оттича вода. Също така може да бъде полезно да инсталирате система за капково напояване, тъй като по този начин се използва повече вода и се предотвратява загубата й.
Влажността на въздуха (или влажността на околната среда) е много ниска
Магнолията може да остане без листа
Една магнолия ще бъде великолепна, ако освен че се радва на подходящ за нея климат и расте в лека и плодородна почва, се намира на място, където влажността на въздуха е над 50%. Когато е по-нисък, особено ако остава нисък всеки ден или почти всеки ден, корените трябва да работят по-бързо, за да абсорбират водата, която намират в почвата, и да я избутат към листата…и въпреки това понякога тези листа окапват, защото губят вода по-бързо, отколкото корените са способни да ги изпратят.
Какво да направите, за да го избегнете? Първото нещо е да се уверите, че влажността е наистина ниска. За да направите това, препоръчвам да закупите домашна метеорологична станция, тъй като по този начин ще имате тези данни и други (като температура, дата и час, например) на една ръка разстояние. След като разберете, че е ниско и че се задържа дълго време (дни), ще трябва ежедневно да пръскате листата му с вода без варовик., и винаги в късния следобед, когато слънцето вече не е на слънце (ако е на сянка, можете да го направите по всяко време).
Вятърът духа почти постоянно
Това може да е свързано с предишната точка, защото в крайна сметка, независимо колко висока е влажността, ако магнолията е в особено ветровит район, тя ще има същите проблеми като тази, която е в район с ниска влажност . Но, тук процедурата би била различна:
Ако влажността на въздуха е ниска, естествено ще трябва да пръскаме листата му ежедневно.
Но ако вятърът също духа силно и постоянно, ще трябва да защитим дървото от него, например като засадим наблизо растения, които се съпротивляват по-добре на вятъра и които могат да го отрежат малко; или го занесете на по-защитено място, ако е в саксия.
Липса на някои хранителни вещества в почвата
Магнолията е дърво
Понякога падането на листата се причинява от липсата на някои хранителни вещества. В случая с магнолията, Важно е да знаете, че ако е засадено например в глинеста почва, ще има значителен дефицит на желязо и манган., така че листата му могат да пожълтяват и дори да падат директно. В много кисели почви може да има липса на калций, основен хранителен елемент за правилното функциониране на всички части на растението, тъй като той е част от клетъчните стени.
И така, за да бъде дървото магнолия отново добре, Първото нещо, което ще направим, е да проверим pH на почвата с помощта на pH метър на почвата.Като е например. В случай, че е 7 или по-висока, ще продължим да я заплащаме със специфичен тор за киселинни инсталации (за продажба тук). А в случай на киселина, но с pH 4 или по-малко, най-добре е да добавите малко футбол, или го наторете с тор от водорасли (продавам тук), тъй като това е алкално и малко по малко pH ще се повиши.
Но във всеки случай трябва да се спазват инструкциите за употреба върху опаковката.
Дървото магнолия може да остане без листа без причина, но ако ги загуби, когато трябва да расте (т.е. през пролетта и лятото), стига да не е вечнозелено, може да имате проблем. Надяваме се, че съветите, които ви дадохме, ще ви помогнат да го преживеете отново.
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Цъфтящи растения
- Посещения: 81
М. Април е един от най-натоварените месеци в градината - всички многогодишни растения очакват да ги събудите и подготвите за активния им сезон, а всички едногодишни растения трябва да бъдат засяти или засадени на постоянното им място.
Ето основните дейности, които е време да се извършат през м. Април:
Пресаждане на зеленчукови разсади
Можете да започнете с подготовката на постоянното място на зеленчуковите разсади, които ще засадите по-късно през месеца на постоянното им място.
Разкопайте добре зеленчуковите лехи, подхранете и освежете почвата с универсален тор за зеленчуци, който възстановява баланса на хранителните елементи в почвата и осигурява добра среда за развитие на растенията. Полейте обилно лехите и определете мястото на разсадите според нуждите им за светлина, завет, слънцеогряване, растояние и т.н.
Към края на м. Април, ако времето трайно се стопли и температурата на почвата постоянно се задържи около 12-14 градуса, след извършване на кратко закаляване, можете да изнесете и засадите зеленчуковите разсади на постоянното им място, което предварително сте подготвили.
Резитба на овошки, лози и многогодишни цъфтящи и декоративни храсти и дръвчета
Колкото по-рано напролет извършите пролетната резитба, толкова по-добър старт ще дадете на трайните насаждения като овощни дръвчета, лози, розови храсти, декоративни дръвчета и цъфтящи храсти. Сега е времето да оформите короните им според нуждите им и според желанието ви.
Резитбата е важна дейност при отглеждане на розите. С нея се цели правилно оформяне на розовия храст и осигуряване на богат и непрекъснат цъфтеж.
На розите се прави основна пролетна резитба. При нея се премахват всички болни и повредени клонки. Същевременно се изрязват на 1-2 пъпки старите леторасти на храстовидните и бордюрните рози. Високотъблените катерещи рози се изрязват в зависимост от това каква форма ще се придаде на храста. Когато разклоненията ще се поддържат на височина 2-3 метра и повече, тогава всички разклонения от основата се премахват, за да се образува едно мощно стебло, което да може да износи връхните разклонения. Връхните разклонения всяка пролет се съкращават на 2-3 пъпки. Ако влачещата роза се развива по ограда или зацветява решетка, тогава броят на основните разклонения се определя в зависимост от площта, която ще покрива. Тогава на основните /отдолу/ 2-3 летораста се опресняват страничните клонки.
Важно мероприятие от летните грижи за розите е почистването на прецъфтелите цветове. Съвременните градински рози цъфтят многократно от края на май до първите есенни студове. За да се съкрати времето между два цъфтежа и да се получат по-едри цветове е необходимо редовно да се почистват прецъфтелите цветове, като се изрязват и част от клонките.
Лозите трябва да се привържат към опорна конструкция. Не е за подценяване и обработката на почвата около овощните дръвчета, ягодоплодните храсти и в лозето. Април е времето за присаждане с калем под кора на овощните дръвчета и в разцеп на старите лози. Така че, ако искате да подмените сорта с нов, който ви харесва повече, не пропускайте момента.
Направете пролетно подхранване на всички растения в двора и у дома.
Торене на розите
Розите имат дълъг живот и могат да останат на едно място повече от 20 години. Развиват се успешно както в черноземни, тъка и в глинесто-песъчливи почви. Поради непрекъснатия си цъфтеж обаче, те се нуждаят от много хранителни елементи, които са необходими за изграждането на цветовете. Ето защо обилното торене е най-важното условие за успешното им отглеждане. Тор за рози ЛАКТОФОЛ е комплексна грижа за розовите насаждения и им дава всички необходими хранителни вещества във всяка фаза от развитието на розите.
За по-богата и вкусна реколта от ягоди
Сега е моментът да се погрижите и за ягодите. Почистете ги от стари изсъхнали листа, клонки и друго каквото е попаднало случайно там. Прекопайте плитко почвата, защото ягодата развива плитка коренова система - на 5-6 см близо до растенията и на 10-12 см дълбочина по-встрани, на около 20 см от тях. Затова почвата трябва да се обработва плитко, на 3-4 см и само в междуредията (ако отглеждате ягодите на редове) до около десетина сантиметра.
Преди да заравните прекопаната почва около ягодовите насаждения ги подхранете с тор за ягоди. Тор за ягоди ЛАКТОФОЛ благоприятства растежа, цъфтежа, плододаването и образуването на захари и аромати. Торът има дълготрайно действие.
Пролетно подхранване на тревния килим.
Направете няколко подхранвания с тор с антимъх ефект ЛАКТОФОЛ, който спомага отстраняването мъха от тревните площи, подхранва тревния килим и предпазва от образуване на нов мъх.
За най-добри резултати, продължете подхранването като редувате Гранулиран комплексен тор с дълготрайно действие ЛАКТОФОЛ с Течен обогатител ЛАКТОФОЛ за листно подхранване.
Погрижете се за тревния килим
Пролетните грижи за тревния килим ще приведат тревата в идеална форма за месеците когато ще сме навън и ще й се наслаждаваме. Необходимите дейности по тревния килим напролет включват:
Регулярно и правилно косене
Направете първото косене за годината по-ниско, за да подготвите тревната площ за пролетното аериране и вертикутиране. В общия случай, тревата се поддържа на височина от 2,5 см до 4 см. Косете в сухо време, но ако продължително вали – не отлагайте. Движете косачката в определен ред и посока и не правете деформации заради повторно минаване. Ако косите ръчно или косачката ви не събира окосената трева, събирайте я вие.
Пролетно аериране и вертикутиране*
(*Аерирането и вертикутирането се извършват на тревни площи на поне 1 година.)
Аерирайте тревата с телена приставка за събиране на напластената суха трева. Заедно със сухата трева ще отстраните и голяма част от мъха. С тази операция ще изчистите натрупванията върху почвата и ще стимулирате регенеративната способност на тревата.
Вертикутирайте терена с приставка със специални ножове, което ще прореже в дълбочина тревната площ и ще почисти мъртвите корени. Тази дейност освежава тревата в дълбочина, проправя път на въздуха директно до корените и отстранява част от плевелите в зародиш.
Борба с мъха
Най-успешният начин за борба с мъха е подобряване на условията за растеж на нова трева.
Два пъти годишно (през пролетта и есента) аерирайте тревата, за да не позволявате на почвата да се сбива.
Поливайте я редовно, но не заблатявайте терена.
За всяко единично косене, косете тревата най-много 1/3 от размера й. Това не само ще заздрави тревата, но и ще й помогне да се пребори сама с много от плевелите.
Направете няколко подхранвания с тор с антимъх ефект ЛАКТОФОЛ, който спомага отстраняването мъха от тревните площи, подхранва тревния килим и предпазва от образуване на нов мъх.
Премахване на плевелите
Има два начина за борба с плевелите – механичен и химичен. Ако плевелите са малко, си струва да опитате механично отстраняване като се стараете да отстранявате плевелите с корените им. Ако има много плевели по терена, третирайте ги със селективен хербицид за широколистни растения.
Можете да внесете хербицид заедно с тор за подхранване на тревата. Течният обогатител за трева ЛАКТОФОЛ е смесим с хербицидите и може да се прилага едновременно. Прочетете внимателно инструкциите за работа преди употреба на хербициди!
Съвет: Изчакайте 3-4 окосявания преди да третирате нова тревна площ с препарати против вредители.
Подсяване и попълване на празни участъци
Ако имате дупки в тревния килим, пролетта е времето да ги попълните с регенерираща тревна смеска ЛАКТОФОЛ RESTART – комбинация от бързорастящи, сгъстяващи и издръжливи сортове треви, подходящи за попълване на дупки в съществуваща тревна площ или за общо освежаване и сгъстяване на тревния терен. След окосяване и аериране на съществуващата трева на терена разпръснете тревни семена и ги прилепите към почвата чрез валиране.
Засадете пролетните луковици на постоянните им места.
Избор на луковици
Подберете свежи луковици. Летните луковици се продават още от най-ранна пролет когато са в период на покой.
Луковиците са годни, ако са твърди, нямат следа от загниване или мухъл.
Правилото е: Колкото по-едри луковиците, толкова по-големи цветовете!
Кога се садят пролетните луковици
Летни луковици като Далия, Гладиоли, Бегония, Алиум и Канна се садят през пролетта когато почвата започне да се затопля.
Най-подходящо за засаждане е времето когато температурата на почвата достигне 13°C. Ако луковиците се засадят в по-студена почва, няма да се “събудят” и може да изгният. Най-добре е луковиците да са сухи при садане.
Ако ще садите миналогодишни луковици, ги посадете в по-топло време.
Вижте пълното ни ръководство да отглеждане на луковични цветя.
Грижа за стайните растения
Почистете растенията, отстранете изсъхналите листа, изрежете прорастналите стебла, ако е необходимо, и освежете стайните растения като ги подхраните с Обогатител за стайни растения ЛАКТОФОЛ. Той помага за преодоляване на симптомите на хлорозата и подобрява храненето на растенията без да е необходима смяна на пръстта.
Ако е необходимо, пулверизирайте листата на стайните растения, особено по-късно през месеца, когато температурите ще се вдигат и въздухат в затворените помощения ще става все по-топъл и сух.
Време е да засеете семена за градинските и балконски цветя, които ще ви радват до късна есен
Подберете правилно местата на цветята според растежа им (нисък, висок, каскаден или увивен). Прочетете на пакетчето за семена през какво разстояние трябва да ги засеете и каква почва и условия трябва да им осигурите и действайте!
Начинаещите градинари могат да опитат късмета си със семена за Латинка, Калдъръмче, Невен, Циния, Телефончета, Кученце и Декоративни кратунки. Всички те са лесни за гледане и непретенциозни, стига да им осигурите достатъчно слънце и вода.
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Цъфтящи растения
- Посещения: 191
Магнолиите са красиви храсти и дървета, които носят нотка на блясък в градината. Техните пищни цветове, подобни на лалета или звезди, варират от чисто бяло през розово до наситено пурпурно и дори жълто и синьо. Много от тях също имат прекрасен аромат.Магнолиите могат да бъдат широколистни или вечнозелени и имат размери от малки храсти до големи дървета. Повечето предпочитат неутрална или кисела почва. Ако нямате правилния тип почва, по-малките магнолии растат добре в саксии. Много цъфтят през пролетта, но някои цъфтят и през лятото. Магнолиите са идеални за отглеждане като самостоятелни дървета.
Вечнозелените магнолии, като Magnolia Grandiflora, могат да бъдат посадени близо до стена.
Дървото или храстът от магнолия е дългосрочна инвестиция – те се развиват бавно и може да отнеме 10-20 години, за да достигнат крайния си размер. Следователно си струва да отделите време, за да изберете подходящия сорт за вашата градина. Цветята, максималният размер и условията във вашата градина ще определят коя магнолия ще отглеждате. Ако мястото е подходящо растението, то ще процъфтява и ще ви възнагради с фантастично изглеждащи цветове и аромат.
Как да отглеждаме магнолиите?
Повечето магнолии предпочитат кисела почва. Ако нямате подходящата почва в градината си или нямате място за голямо дърво, по-малките магнолии растат много добре в саксии. Магнолиите се нуждаят от защитено място, далеч от силни ветрове. Избягвайте замръзващите места в градината, тъй като сланата може да повреди цветята през пролетта. Място, което получава много слънце, ще осигури добра предпоставка за обилен цъфтеж и добро развитие на растението. Подрязвайте леко в средата на лятото до началото на есента. Уверете се, че почвата не изсъхва през лятото.
Ако живеете в студена част на страната, изберете сорт, който цъфти по-късно. Имайте предвид евентуалната височина и разпространение на дървото и се уверете, че сте предоставили място за него – някои магнолии могат да достигнат сериозна височина. Ако искате да засадите магнолия близо до къщата си, изберете по-малък сорт. Ако имате алкална почва, отглеждайте Magnolia Grandiflora.
Как се засаждат магнолиите?
Магнолиите се засаждат най-добре през есента или късно пролетта. Те имат плитки корени, така че не е нужно да копаете много дълбока дупка. Изкопайте широка дупка до същата дълбочина на саксията, в която влиза вашата магнолия. Внимавайте да не увредите месестите корени, тъй като това може да попречи на цъфтежа. Добавете добре изгнил градински тор или листна плесен около корена и проверете нивото на растението, така че точката, където е било присадено, да не е под почвата. Внимателно отъпчете почвата около растението с пета и полейте обилно. Мулчирайте с кисел мулч като кора или градински компост. Дръжте растението добре напоено, докато се установи.
Всички им се възхищават, но малцина ги отглеждат, защото магнолията се смята за „трудно" растение. Това не е съвсем вярно, но при засаждане наистина трябва да положите малко повече грижи. Април е най-подходящият месец. Изберете защитено от студени ветрове място. Добавете много торф и не засаждайте надълбоко. Обилно поливайте новия храст при засушаване. Никога не копайте и не засаждайте близо до стъблото. Всяка пролет добавяйте слой от торф или добре изгнил компост около храста.
Сортове. Най-разкошната магнолия наистина е дърво - М. grandiflora. Въпреки че расте бавно, с времето достига 6 м височина, но най-често се отглежда като вечнозелен храст за стена. Цъфти между юли и септември с ароматни кремавобели цветове. Препоръчваме ви сорта М. grandiflora 'Exmouth'. Най-популярната магнолия е М. soulangiana - разпростиращ се храст, който достига 3 м височина. Цветовете се появяват преди листата през април -чашевидни, бели отвътре и с пурпурен нюанс в основата. 'Lennei' и 'Alexandrine' са отлични сортове, по-различни са 'Rubra' (розовочервен) или 'Alba Superba' (бял). Звездната магнолия (М. stellata) е най-подходяща за ограничено място. Достига едва 1,2-1,5 м височина, но през март и април се покрива с ароматни кремавобели цветове.
Място и почва. Много магнолии не понасят варовика, но добре култивираната и обогатена с хумус почва е подходяща за тях. Изберете място, което е на ярко слънце или лека сянка.
Подкастряне. Не е необходимо. Отстранете мъртвите клонки след прецъфтяване. Нежеланите клонки можете да отрежете по същото време, но не се увличайте.
Размножаване. Чрез отводки в началото на лятото. През лятото е трудно да правите резници - необходим ви е затоплен минипарник.
Страница 1 от 15