Articles - Thumbnails

За да се отглеждат здрав и висококачествен разсад и впоследствие да се радвате на чудесна реколта от зеленчуци, е необходимо да са изпълнени определени агротехнически правила за тяхното отглеждане.
Предсеитбена подготовка

Първо отделете нискокачествените семена като потопите доматените семена в 5% солен разтвор и ги оставите там за 10 минути. Качествените ще потънат на дъното, а сухите и неузрелите ще излязат на повърхността. След това изплакнете и накиснете в чиста вода добрите семена, така че да набъбнат.

Покълване на семена от домати
За да се получи, сложете ги в кърпа, напоена с вода, оставете ги върху чинийка, покрийте с филм и преместете на топло място за 24 часа, за да се намокрят и след това да покълнат. Подгответе почвата и незабавно посейте тези семена и покрийте с филм, така че влагата да не се изпарява.
Каляване на семена от домати

Извадете торбата от разтвора, увийте в найлоново фолио, прехвърлете на хладно място или поставете на рафта в хладилника за 24 часа.
Подготовка на плодородна почва за засяване

За това е по-добре да използвате специална почва - плодородна, която има в състава си торф, дернова почва и хумус в равни количества.

Добавете 10 g карбамид, суперфосфат и калиев сулфат към кофа с такъв субстрат, след това ги изпечете за 30 минути във фурната, задайте температурата на около 100 градуса. Вземете тревна земя, където растат билки.
Правила за сеене на доматени семена за разсад

Засейте ги в дървени сандъчета, високи 12 см. Напълнете ги с плодородна почва, заравнете и леко уплътнете. На повърхността направете вдлъбнатини на разстояние 5 см една от друга и на дълбочина 1 см, след което ги полейте добре с вода или разтвора, в който преди са накиснали семената.

Наредете ги на разстояние 2 см и поръсете с пръст, след което покрийте с филм. Поставете кутията на достатъчно добре светло място с температура около 25 градуса. Още в рамките на 7 дни можете да очаквате първите кълнове от домати.
Крехките доматени кълнове се нуждаят от светло място, за да растат. Нужно е допълнително осветление за поне 13-15 часа на ден. През началните няколко дни можете да ги осветявате 24 часа на ден.

Правила за грижа за разсад от домати

След като разсадът поникне напълно, прехвърлете го на по-студено и много светло място. В началните 3 седмици разсадът ще наддава бавно, а след 2-3 седмици започва да расте бързо. Отначало поддържайте температурата в помещението 17 градуса, през следващите 3 дни я увеличете до 19 градуса през деня и я намалете до 15 през нощта.

Правилно поливане на разсад от домати
През този период поливайте и подхранвайте разсада три пъти. Поливайте го само с топла и утаена вода под корена.

Подхранване на разсад
Подхранвайте за първи път след появата на истински лист. Използвайте по 1 ч.ч. Агрикол-Форвард, който се слага в 1 л вода.

Още през януари можете да започнете да планирате и да се подготвяте за работа в градината за предстоящия сезон през 2025 година, включително и за отглеждането на домати. Много градинари обръщат внимание на подготовката на семена за сеитба и следват препоръките на лунния календар.
Отглеждането на повечето зеленчукови култури обикновено започва с разсад. Някои градинари го купуват от пазара, докато други предпочитат да го отглеждат сами.

За да определите най-добрите дати за засаждане на семена от домати, трябва да вземете предвид времето им на узряване. Можете да изчислите приблизителното време за сеитба, като използвате следната схема:

Ранни сортове: От покълването до узряването минават около 80-105 дни.
Средно ранни сортове: узряват за 110-120 дни.
Къснозреещи сортове: от покълването до пълната зрялост минават 125-140 дни.
Хапчето, с което ще отгледате здрав и силен разсад

Колкото по-дълъг е периодът на зреене на доматите, толкова по-рано се засаждат като разсад. Например, през зимата е по-добре да се сеят къснозреещи сортове, докато среднозреещите и ранозреещите сортове могат да се оставят за пролетна сеитба. Обикновено градинарите започват да сеят домати за разсад в средата или края на февруари.
Според препоръките на лунния календар сортовете домати в средата на сезона могат да се засадят в открита почва от 15 февруари до 28 февруари. Разсадът се развива за приблизително 55-65 дни, така че младите растения могат да бъдат засадени в открита земя още в средата на май. Средноранните сортове са отлични за отглеждане в големи количества на открито.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад

Къснозреещите сортове домати се засаждат като разсад от 1 до 15 февруари. Продължителността на тяхното развитие е приблизително 65-75 дни. Още в началото на юни тези домати могат да бъдат засадени в открита земя. Късните сортове са идеални за консервиране и могат да се съхраняват дълго време.
Засаждане на разсад от домати
Преди сеитбата на доматени семена е необходимо да се извърши тяхната предсеитбена подготовка. Това ще намали времето, необходимо за отглеждане на разсад от домати с 10 до 14 дни. Бъдещата реколта зависи от това колко компетентно извършвате предсеитбената подготовка и сеитбата на семена от домати.
Също така е много важно да не закъснявате с времето за сеитба на домати, в противен случай разсадът няма да има време да се подготви за разсаждане. Също така не трябва да сеете семена от домати твърде рано. В този случай разсадът ще стане прекалено висок и няма да расте добре след разсаждането.
За отглеждане на разсад от домати е най-добре да използвате закупена почва за отглеждане на разсад от зеленчуци.

Много любители градинари засаждат семена от домати в дървени кутии, кутии от мляко или сок. Препоръчително е засаждането да се извършва в торфени саксии или пластмасови чаши с диаметър 10 - 12 см. Разсадът, отгледан в такива контейнери без пикиране, ще бъде по-силен, по-здрав и бързо ще се вкорени на ново място.

 

7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва

Напълнете съдовете за отглеждане на доматен разсад с пръст за семена и засейте в тях две покълнали семена, като ги заровите на 1 см в почвата. След това почвата се напоява добре с помощта на пипета или 10-грамова спринцовка. След засяването на доматите поставете контейнери с разсад върху тава, покрийте с прозрачно фолио и поставете на топло място, докато се появят издънки.

 

Периодично повдигайте филма и старателно навлажнявайте почвата в контейнерите за разсад. След покълването отстранете филма и поставете тавата на прозореца.

Влажността в помещението трябва да бъде най-малко 75%, в противен случай младите растения могат да започнат да гният.
Разсадът на доматите трябва да се полива редовно - обикновено веднъж на всеки 2 - 3 дни. За целта се използва малка лейка за поливане на стайни растения, а в началото - 10-грамови спринцовки.

Почвата в контейнерите трябва да е добре навлажнена, но без застояла вода на повърхността. В противен случай кислородът няма да може да достигне до корените и разсадът ще умре. Поливането е най-добре да се осъществява сутрин.

На балкона и на двора:

 

Съберете сухите листа около корените на розите, защото те са предпоставка за развитие на болести и паразити.

Приберете многогодишните растения в саксии на завет и ги завийте със защитно градинско фолио, което ще ги топли без да спира въздушната циркулация и без да дава възможност за развитие на болести и паразите.

Ако почвата все още не е замръзнала, можете да засадите луковици на лалета, минзухари, нарциси и други пролетни луковични цветя.
Избягвайте да тъпчете тревната площ когато е покрита със сняг или лед, за да не повредите тревните стръкове.

Ако времето се задържи меко и тревата продължава да расте, изчакайте сухо време и окосете. Ако прогнозата го позволява и вие не сте го направили, аерирайте тревата, за да внесете въздух и вода до корените.
Кои два зеленчука е препоръчително да засадим до доматите?
Ще започнем с това, че доматите са отлична компания на два зеленчука, защото именно те способстват за подобряването на вкусовите им качества и ги предпазват от множеството вредители в градината. Става въпрос за лука и чесъна.

Тези два обичани зеленчука са най-добрите партньори на доматите. Лукът предпазва насажденията от акари, голи охлюви и щипалки. Няма да сгрешите, ако до доматите засадите чесън и босилек. Освен, че си хармонират отлично в кухнята, те са перфектни съюзници и в градината. Чесънът прогонва въшките, акарите и нематодите. С това той защитава насажденията и помага за тяхното пълноценно развитие и отглеждане.

Зеленчукът, който НИКОГА да не засаждаме до доматите

 

Ако целта ви е да увеличите значително реколтата и да подобрите вкуса на плодовете, не пропускайте възможност да засадите и мента между корените с домати. Билката има специфичен аромат, който доказано влияе на вкуса на зеленчука. Той става много по-сладък и сочен.

Невенът пък е в състояние да го предпази от множеството вредители, които иначе могат да го унищожат. Корените на тази билка отделят вещество, служещо за отблъскването на кръглите червеи и нематоди.

Това са една малка част от съветите, които опитните градинари споделят с вас. Вслушвайте се в тях и ви гарантираме, че тази година добивът от домати ще надхвърли и най-смелите ви прогнози. Вкусът на плодовете ще е още по-сладък. Запомнете, че важен фактор за отглеждането на качествена и чиста продукция са знанията, свързани със съвместимостта на растенията.

Доматите са вкусни и полезни. Всеки, който се занимава с отглеждането на зеленчуци, не пропуска възможност да засади няколко корена от това растение в градината си. Добре е обаче да сте наясно с тънкостите и спецификите на доматите, така че накрая да се радвате на добра реколта.
От ключова важност е внимателно да подберете мястото, където да ги засадите. Теренът не трябва да е изложен на ветрове. До растенията е препоръчително да достига пряка слънчева светлина.

Наторяването на почвата и периодичното и обогатяване е с фундаментално значение, когато става въпрос за собствено производство и зеленчуци, отгледани по природосъобразен начин.
Има още нещо, което нито един градинар не бива да подценява. Става въпрос за съседите на доматите. В никакъв случай не се препоръчва те да се отглеждат в близост до патладжани. Макар двете растения да са от едно семейство, те не се спогаждат в градината.
Ако сте прохождащи в отглеждането на зеленчуци, никога не насаждайте патладжани и домати в непосредствена близост. Дори отглеждането на разсада е обвързано със специфики. Той не трябва да е на едно и също място на перваза на прозореца.
Ако искате да подобрите вкуса на доматите, може дазасадите мента между растенията. Доказано е, че тази билка способства за подобряване вкусовите качества на доматите. Невенът успява да отблъсне неприятелите, затова също се препоръчва да присъства между лехите с насаждения.

За ранното полско производство на домати се сее в началото на февруари в топъл парник или в друго топло култивационно съоръжение. За 1 м2 са необходими 3 гр. семена, за да се произведе разсад домати за 100 м2. Когато образуват втори същински лист („кръстосат"), доматите се пикират в полутопъл парник на разстояние 10x10 или 12х12 см направо в почвата или в пластмасови кофички, напълнени с торово-почвена смеска. За 100 м2 се предвиждат 400-500 растения. Пикирането на доматите трябва да приключи до 15-и - 20-и март.

За средно ранно полско производство се засява около средата на март в полутопъл парник или към края на март - в студен парник, студена леха, покрита с полиетиленово платно, или в неотопляема полиетиленова оранжерия. За отглеждане на разсад домати за 100 м2 са необходими 3-4 гр. семена - 1 м2 се засява с около 2 гр. Разсадът не се пикира. Ако се цели обаче ускоряване и на този вид производство на домати, засява се към края на февруари - началото на март и се предвижда пикиране на разстояния 6х6, 8х8 или 10х10 см.

За късно полско производство на домати трябва да се сее около 20-и -25-и май на открита леха. На 1 м2 се сеят не повече от 2 гр. семена. Разсадът не се пикира.

Засетите семена се покриват „тънко" с около 2 см парникова почва или разложен и добре пресят оборски тор. След това почвата се притъпква леко и равномерно с дъска.