Articles - Thumbnails

Почва и условия за засаждане: Маслините растат най-добре в саксии с добър дренаж в почва на глинеста основа. Добрият дренаж е много важен. Отглеждането на маслинови дръвчета в саксии и контейнери има предимство поради факта, че при много студено време може да ги преместите в оранжерия или зимна градина. Може също така да ги увиете в градинарско руно или платнище предпазващо от студ.
Маслиновите дръвчета са бавно растящи, за това е добре да се пресаждат на всеки две до три години.
Ако искате да засадите дръвчето в почвата, почва с ниска до средна плодородност е за предпочитане. Ако го засадите в почва с висока плодородност може да израснат прекалено много листа и издънки и много малко плод.
Маслиновите дръвчета предпочитат кисели или алкални почви. Избягвайте места където може да се задържа вода през по-влажните месеци.
Светлина и температура
На слънчево място е по-добре. Южно или западно изложение с защита от северни ветрове е за предпочитане.
В области където минималната температура е около -2С0, няма нужда от допълнителна защита. Маслиновите дръвчета ще понесат дори и -7С0 за кратък период. Колкото по-голямо е дръвчето толкова по-ниска температура може да понесе.
Поливане е необходимо през летните месеци. Подхранва се от март до октомври с торове със средно до високо съдържание на азот.
Подрязване
Лесно е да се порязва маслиново дръвче. Редовното подрязване ще запази формата и големината на дръвчето както я предпочитате. Подрязвайте леко от средата на пролетта до ранното лято. Никога не подрязвайте през зимата. Като много средиземноморски растения, маслините имат нужда то време и топлина за да излекуват раните си.
Цъфтеж и плодове
Маслиновите дръвчета цъфтят с малко млечно бели цветове. За да цъфнат и да дадат плод дръвчетата се нуждаят от два зимни месеца с температури под 10С0.
Маслиновите дръвчета могат да бъдат нападнати от много инсекти, белокрилки, червени акари. За това е важно да се третират с препарати против инсекти. По-рядко коренни червеи и др.

На дървото има два вида цветове: съвършеният цвят, който съдържа както мъжките, така и женските части, и мъжки цветове само с тичинки. При наличието на 2 и повече дървото може да опраши кръстосано, което ще доведе до увеличаването на реколтата. Но получаването на плодове с високо качество и голямо количество се случват само при наличието на сорт-опрашител. Плодът е зелен с костилка, който след пълното си узряване променя цвета си в тъмен или черен. Формата му е кръгла или овална, издължена. От момента на опрашването до достигането на характерния размер на плодовете трябва да минат 90-100 дни.
Маслината се нуждае от продължителен топъл период за пълното узряване на плодовете. Затова през пролетта маслиновото дърво трябва да се държи в оранжерия до настъпването на горещите дни и топлите нощи. Маслините обичат слънцето. Затова трябва да се поставят на топло, слънчево място, където ще се чувстват прекрасно. Цъфтежът им започва през май-юни, когато температурата е по-висока от 18ºС. Маслини могат да се отглеждат навън на места, където зимните температури не падат под -10ºС. При минус 12-17ºС ще замръзнат клонките, а при минус 20-21ºС дървото загива напълно.
Маслините се пресаждат до четвъртата си година ежегодно. След това се прави пресаждане веднъж на 3 години или се изважда горния почвен слой в саксията и се подменя с нов.
Маслината расте практически във всякаква въздухо- и влагопроницаема почва с реакция до рН 8,5. В субстрата трябва да се добавят парчета наситнени дървени въглища.