Това са луковичните, грудковите, грудколуковичните цветя. Те оформят една особена група многогодишни растения, които се различават от другите по наличието на подземна част, в която натрупват хранителни вещества, необходими по време на развитието им. В този, можем да го наречем, склад цветята съхраняват натрупаните хранителни вещества, за да могат да ги използват през определен период от живота си. Благодарение на тази „хитринка” цветята от тази група могат да прекарат дълго време извън почвата или в нея без листа и цветове. По тази причина повечето от тях цъфтят в ранна пролет едновременно с изкарването на листата.Растенията от тази група са твърде много и разнообразни, но имат някои общи особености:
- Изискват дълбока, рохкава и оцедлива почва.
- Не понасят торене с пресен оборски тор, ако ги наторите с такъв ще изгният.
- Когато късате цветове, запазете колкото се може повече листа, които да се запазят докато пожълтеят, защото те изработват хранителните вещества. Ако оставите цветовете да прецъфтят на растението, оставете го така, заедно с листата, докато всичко пожълтее и тогава изрежете.
- Семената на повечето луковични не се използват за размножаване, освен от специалисти, защото тяхното поколение ще дочакате едва след 4-5 до 7 години след засяване. Освен това получените растения в 90% от случаите нямат нищо общо с майчиния екземпляр.
Според характерните особености на подземната, складираща хранителните вещества част растенията от тази група се делят на :ЛУКОВИЧНИЛуковицата представлява силно скъсено стъбло, по което плътно са наредени видоизменени месести листа /люспи/. Луковиците обикновено са обвити със суха люспа, която ги предпазва от нараняване и изсъхване. В луковиците се натрупват резервни вещества. В пазвите се формират точки на нарастване, от които по-късно се образуват малки луковички за размножаване -детки. Кореновата система при тях се развива от дъното на луковицата. При повечето се формират т.нар. свиващи корени, които се свиват, така че да вмъкнат луковицата навътре в почвата. Цветовете на повечето такива растения са без чашччелистчета.
Луковични растения са зюмбюл, нарцис, лале, лилиум, ирис и др