Многочислените видове мушкато се славят с непретенциозност и ярко цъфтене. При скромните изисквания към почвата, поливането и температурата, основен елемент от грижите за мушкатото за пищно цъфтене става подрязването. Ако това бъде пренебрегнато, то съвсем скоро количеството съцветия ще се намали видимо, подрастъците ще се издължат и ще останат голи, самият цвят ще стане безформен и непривлекателен.
Защо трябва мушкатото да се подрязва?
1. За да се предизвикат появата на странични подрастъци и за да се образуват нови зачатъци на цветове;
2. Да се придаде на растението компактна и равномерна форма;
3. За да стане цъфтенето по – пищно, продължително и стабилно;
4. За да се получи качествен материал за разсаждане на любимия сорт.
Техника на подрязването на мушкатото за богато цъфтене.
Как да подрежем мушкатото, че да цъфти добре? Цъфтенето и доброто състояние на растението първостепенно зависи от качеството на изпълнението на подрязването. Затова е необходимо отделянето на излишните или засъхналите стъбла да става с остър и дезинфекциран инструмент:
– Най-добре е за тази цел да се използва бръснач, а ако няма такъв ще свърши работа и канцеларски или тънък кухненски нож.
– Ножица не бива да се използва, защото тя прищипва летораслите и нарушава тъканта на мястото на срязването.
Срязването се изпълнява над листен възел обърнат към външната страна на храста. В този случай появяващите се леторасли няма да си пречат един на друг и няма да създадат излишна гъстота на короната.
За отделянето на младо стъбло може да се мине и без градински инструмент. Прищипването се прави със сухи и чисти пръсти, като се стараем да не дърпаме клонката или да не нарушим нейния повърхностен слой.
За избягване на загниване или поражение от вредители мястото на срязването се посипва с раздробен активен или обикновен въглен. В домашни условия при подрязването на мушкато през пролетта и след цъфтене е удобно да се използва прах от природния антисептик- канела.
След подрязването на мушкатото може да го наторим с тор съдържащ азот. Това ще ускори образуването на зелени леторасли.
подрязване на мушкато за цъфтенеКак да подрежем мушкатото през есента?
Когато завърши образуването на нови цветни пъпки, а съществуващите цветове постепенно увяхват, идва времето на есенно подрязване на мушкатото. Пред тази процедура се поставя за цел не само да се оформи хубав храст, но и да се оздрави растението.
В началото се отделят всички повехнали цветове, повредени или засъхнали стъбла и листа. Това ще даде възможност да се облекчи последващата работа, както и да се даде възможност да се спестят сили на растението, когато започне активното израстване на нови клонки. След визуален преглед на мушкатото за пищно цъфтене се подрязват и съкращават издължените стъбла, слабите и оголени клонки развалящи външния вид на храста. При подбора на мястото на срязване е важно да се помни, че разклонения се образуват от спящите пъпки на възлите поради което е ненужно да се оставят дълги междувъзелни участъци.
През есента излизащите в покой растения се подрязват приблизително на една трета. Не бива да се страхувате от такова дълбоко подрязване на мушкатото. Зимата при добро осветление и спазване на условията за отглеждане на растението то ще компенсира и ще образува нови здрави прорастъци. При храстовите мушката за по-добро разклоняване на летораслите, те се прищипват след всяка четвърта пъпка. Процесът на подрязване и прищипване на мушкатото е безболезнен за растението чак до декември. След това растението се оставя в покой. Мушкатото е най-уязвимо в най-тъмните дни на годината, то расте по-лошо, всички външни въздействия се възприемат като стрес.