Articles - Thumbnails

 

Есента е пъстър и цветен сезон и не се безпокойте, че градината ви ще опустее. Има цветя, които избират именно това време за своя дебют в градината.

Все пак, през Ноември, вече почти няма цъфтяща растения, но грижите за дворната цветна градина не престават. Необходимо е да се извадят остатъците от лехите с едногодишни цветя. А след това обработете почвата на дълбочина около 30 см (една права лопата). По време на тази обработка е добре да се зарови оборски тор по 2-4 кг на квадратен метър. Можете да добавите и по няколко грама калиев сулфат и суперфосфат.

За да предпазите от зимните студове двегодишните и многогодишните цветя в градината, ги покрийте с тънък пласт оборски тор, слама и шума. Покрийте стъблата на розовите храсти с почва в основата им. Направете това, още преди да им са окапали напълно листата. Резитбата на розите ще извършите в края на зимата, когато опасността от ниски температури е отминала.

Идеи как да се грижим за растенията през Ноември.
При възможност прекопайте почвата около декоративните дръвчета и храсти. Принципът е по-дълбоко в страни от тях и по-плитко близо до стъблата. Така влагата от есенно-зимните валежи ще навлезе по-дълбоко в почвата. По-топлите дни през Ноември използвайте за засаждане на декоративни дръвчета и храсти с опадливи листа. Най-подходящи са: калина, офика, ядлив кестен, конски кестен, чашкодрян, кисел трън и др. Сезонът е подходящ и за засаждане на растенията за вертикално озеленяване като клематис, дива лоза, глициния, жасмин, текома. Голямо разнообразие на клематиси ще намерите в градински център Про Плантс.

Време е вашите цветя на балконите и терасите, да бъдат настанени на по-защитено място. Постарайте почвата в саксиите да е изсъхнала, когато ги внасяте. Отстранете прецъфтелите цветове и изсъхнали колонки и листа. Разрохкайте почвата в саксията колкото е възможно по-дълбоко, като се стремите да не повредите много корените

Цветята с опадливи листа като обичката, хортензията и други, поставете в полумрачни помещения. Те не се нуждаят от светлина и така могат да изчакат до пролетта. Но ги поливайте от време на време с малко вода, за да не изсъхне почват съвсем, а заедно с нея и корените.

Идеи как да се грижим за растенията през Ноември.
Зокумите (олеандрите) приберете в прохладни помещения. Светлината може да е оскъдна, но температурата не бива да се понижава под нулата. Най-благоприятната температура за успешното презимуване на олеандрите е около 4-5 градуса. Поливайте ги рядко.

Фикусите, бегониите, филодендроните настанете в умерено топли помещения и добре осветени. През зимата, почиствайте праха от листата им, защото той пречи на проникването на светлината в тях. Поливайте ги, но не прекалявайте.

През ноември засадете луковиците. Сега е подходящ момент за засаждане на луковиците на лалетата и зюмбюлите. Предлаганите луковици на пазара от професионалните производители, са поставяни в благоприятните условия за преминаване на биологичните цикли. Така че остава само да ги засадите в двора или да ги поставите в условия на ранен цъфтеж. Когато ги засаждате в двора, изберете им слънчево място. Може да засадите луковиците в редиции край пътеки и алеи, оформяайки цветен бордюр, или да оформите цветни петна в затревената площ.