С настъпването на топлите майски дни ни се иска да зарадваме погледа си с първите цветенца и зеленина. Каквото и да изберете да отгледате през пролетта, помислете предварително как искате да изглежда като порасне – ясно очертани геометрични фигури, вертикални комбинации, стени от увивни цветя, в саксии и сандъчета на балкона или цветни петна по поляната. Подредете растенията по височина, като най-ниските разположите най-отпред, за да ги виждате се разлистят и пораснат.
Премахвайте редовно прецъфтелите цветове, за да подпомогнете образуването на нови цветни пъпки.
Ето 19 цветя, които можете да засеете през Май.
1,Астра – Позната е също и като „Богородичка” и е едно от най-разпространените растения за отрязан цвят, за отглеждане в цветни лехи и сандъчета.Поливането при астрата трябва да е обилно, но така че да не подгизва почвата. През лятото обаче е нужно пръстта да бъде винаги влажна. На пролет е добре да се пресади в нова пръст, богата на хумус и задължително в малко по-голяма саксия. През летните месеци подхранвайте 3 пъти на две седмици. Подрязвайте често старите растения, за да пораснат нови клонки. Предпочитат слънчеви места с умерена влажност и защитени от вятър.
2,Кампанула – Кампанулите са издръжливи цветя за алпинеуми, лехи и сандъчета на балкона. Интересно и популярно двугодишно растение, което цъфти в светлосини цветове с форма на голяма камбанка в гроздовидни съцветия.Сее се от юни до юли. Разсажда се в края на август или септември. Подходящо за слънчеви цветни лехи, градини, за рязан цват. добре се съчетава с Alcea-Rosea-хибриди, Dianthus barbatus и Рози c кичести цветове.
3,Тагетес – Това цвете е непретенциозно, изобилно цъфтящо и е едно от най-използваните за украса на балкони, градини и паркове.Расте на всякакви почви, но предпочита откритите слънчеви места. Тагетесът е сухоустойчиво растение и корените му бързо се възстановяват при засушаване. Чувствително е към измръзване. Стеблото е изправено,а цветовете са кадифени и кичести в ярки багри – жълти, оранжеви или жълтокафяви. Не става по-високо от 15-25 см и е много подходящо за бордюри на лехи или там, където мястото е по-ограничено. Цъфти от юли до първите минусови температури в късната есен.
4,Вербена – Вeрбeната е цвете, което без много грижи цъфти от пролет до есен. Едно от най-обичаните цветя за балкон със замайващо многообразие от цветове. Расте на туфи, и достига височина 15 -30 см.Вербената е едногодишно растение. Цъфти в пурпурно, бяло, розово, прасковено или червено. Много популярно е за отглеждане във висящи саксии, в алпинеуми или в сандъчета на перваза на прозореца. Семената се сеят късно през зимата или в началото на пролетта. Растенията трябва да се климатизират за по няколко часа навън преди трайно да се изнесат в градината или на балкона. Когато се закрепят, пристегнете средното стебло на всяко растение, за да започне да расте като храст.
5,Маргаритки шарени / Парички – Цветовете на маргаритката са разположени в своеобразни кошнички и имат бял, розов или червен цвят. Растението достига височина около 20 см.Паричката е от сем. Сложноцветни. Двугодишното растение е подходящо за балкони и градини. Добре вирее на слънчево до полусенчесто място. Растението израства през лятото. Ако е много горещо, не се полива прекалено. След като прецъфти, трябва да се почисти от изсъхналите цветове.
6,Карамфил – Името му означава „божествен цвят“ и е сред най-разпространените цветя за рязан цвят. Непретенциозно растение. Предочита слънчевите части на градината и добре дренирана почва.Карамфилът издържа на засушаване. Има дълги зелени стъбла. Цветовете му са различни – жълти, червени, бели, оранжеви. Ако се отглежда правилно, цветът на карамфила живее близо 3 месеца. Обича светлината, топлината и водата. В периода на усилен растеж карамфилът изисква повече почвена влажност. В началото на цъфтежа поливането се намалява. По време на буйния растеж се препоръчва подхранване. При отрязване на първите цветове се внимава дръжките да не се отрязват много ниско
7,Цветен микс Японска морава – Цветният микс съдържа семена от нежни и диворастящи цветя: богородичка,целозия (петльов гребен), декоративен слънчоглед, циния и маргаритки. Внася естествено разнообразие и е лесен за отглеждане.Този цветен микс носи красота и стил в градината, подобрява качеството на ланшафта и дава още една причина да изкарваме повече време навън, сред природата. Създават се естествени условия за съхранение и развитие на биоразнообразието.
8,Пеларгониум / Мушкато – Мушкатото е красиво, лесно за гледане и продължително цъфтящо растение, което много добре расте в стаята, на балкона или терасата, в двора. Среща се в най-различни багри -от бяло, до малиново във всички нюанси.Младите леторасти са месести и мъхести, а старите – вдървени. Листата имат бъбрековидна форма и дълги дръжки. Цветовете са събрани в кичур по 20 заедно и също имат дълги дръжки. Имат най-различни багри от бяло, до малиново във всички нюанси.Непретенциозно е към почвата, но по-добре се развива на малко по-тежка почва, добре наторена.Расте на светли, полусенчести и дори на северни изложения.
9,Импатиенс / Циганче – Циганчето е многогодишно тревисто растение, със сочни светлозелени стебла и обсипано с бели, розови, оранжево-червени и виолетови цветчета. Циганчето е светлолюбиво растение, расте добре и на северни прозорци, но трябва да се пази от преки слънчеви лъчи. През лятото има нужда от обилно поливане, а през зимата – умерено.Не е взискателно към почвата. През есента и зимата трябва да се държи на температура над 10 градуса, защото спира да цъфти и започват да му падат листата. Расте в горите на Източна Африка, в храсталаците, по засенчените, влажни брегове на реките.
10,Лупинус – Представител на сем. Бобови.Има характерни, сиво – зелени листа. Достига височина до 2 м. Много популярно градинско цвете със създадени безброй хибриди.Непретенциозно растение, което издържа рязки застудявания, но трябва да е далеч от течение. По – високите температури могат да доведат до забавяне на растежа и увехване на цветовете.Трябва да се пази от плевели и гъбички по корените, които предизвикват загниване. Цветовете приличат на тези на граха и са оцветени най – често в лилаво, розово, жълто, оранжево, бяло.
11,Телефончета – Едногодишно увивно растение, достигащо височина до 300 см, подходящо за слънчеви места.Телефончетата са едногодишни, имат увивно стъбло и цъфтят през цялото лято. Семената им са зимоустойчиви и се самозасяват. Растенията нарастват бързо, имат тънки стебла, които могат да се поддържат с нежни подпори, дори с канап или подобни на него материали. С тези растения може да се формират т.нар. зелени завеси.
12,Декоративни тикви – Бързо растящо, добре облистено декоративно растение. Дава различни по форма и цвят плодове. Използва се за декорация и озеленяване на балкони и прозорци. Узрелите кратунки могат да се изсушат и съхранят на проветриво място. Дава различни по форма и цвят плодове. Използва се за декорация и озеленяване на балкони и прозорци. Узрелите тиквички могат да се изсушат и съхранят на проветриво място. Предпочита слънчева светлина или полусянка. Засаждането става на разстояние 50х50 см.
13,Петунии – Петунията има разклонено стъбло и цветове като фунийки. В прохладните летни вечери отделя приятен цветен аромат. След като прецъфти, трябва да се почиства от изсъхналите цветове.Петунията е с ниски, гъсти стъбла и по-дребни цветове. Вирее добре на слънчеви места и изисква редовно поливане. Размножава се през февруари-март чрез семена.Петунията с нейното разнообразие от цветове, форми, багри, обилен и продължителен цъфтеж е сред най-популярните градински растения. Petunia hybrida се използва се за цветни лехи, за бордюри, балкони, тераси и др
14,Космос – Космосът е лесно и непретенциозно цвете, което краси дворовете до късна есен! Цъфти в бели, розови или лилави цветове и формира храстовидна зелена маса от нежни листа.
15,Декоративна царевица, цветна – Ефектен сорт цветна царевица, подходящ за декорация. Преобладават червени, оранжеви, сини и жълти цветове.
16,Кученце – Кученцето е едногодишно растение, подходящо е за лехи, сандъчета на балкони. На височина достига от 45 до 70 см с класове тръбести цветове, които се отварят като се стиснат.Кученцето е наречено още антиринум, зейка или лъвска муцунка, заради формата на цветчетата му. Те са тръбести и се отварят като се стиснат с пръсти. На цвят са бели, жълти, червени, оранжеви, розови, лилави. На височина достига от 45 до 70 см. Отглежда се в почва с добри дренажни свойства. Вирее най-добре на ярко слънце. Полива се умерено.
17,Циния – Цинията е грациозно лятно цвете с изключително богатство на форми и багри. Подходяща за морски климат. Най-широко разпространение имат сортовете от вида Циния елеганс с кичести или прости цветове.Цинията изисква слънчево, защитено от вятъра и много топло място. Развива здрави, разклоняващи се стъбла, достигащи до 60-80 см. Листата и стъблата са покрити с груби власинки. Цветовете са тип кошничка и достигат 15 см в диаметър, а багрите обхващат всички нюанси на розово, тъмнооранжево, червено. Често са преливащи пастелни или ярки. Изключителен финес имат белите, кремавите и бледозелените сортове. Цветният килим от цинии е свеж до падането на сланите.
18,Латинка – Латинката е красиво едногодишно цвете със стелещо се по земята стъбло и краси градините и балконите от лято до слана. Засяването на Латинката става през април на постоянното място на растението, защото кореновата система лесно се поврежда при пресаждане. В гнездото се слагат 3-4 семена и след около две седмици те ще поникнат, а след около месец и ще цъфнат. Почвата трябва да се тори пестеливо. Полива се при нужда, но не се прекалява, защото цветето не търпи много влажна почва.
19,Калдъръмче – Калдаръмчето (тученица) е едногодишно растение от сем. Portulaceae. Достига височина 15 – 20 см. Много подходящо за отглеждане в балконски сандъчета.Стеблата на калдаръмчето са полегнали по земята и се разпространяват настрани, а не във височина. Цъфти през юни и юли, семената узряват до август. Цветовете са копринено гладки, с оранжев, жълт, цикламен или наситено червен цвят.Калдъръмчето не понася сянка. Предпочита добре отцеждащи се леки (песъкливи) или глинести почви. Киселинността на почвата не е от значение.