Articles - Thumbnails

Първо, как можем да диагностицираме дали орхидеите ни се чувстват добре?
Видимите признаците са няколко:

1. При здравото растение листата са твърди, еластични, лъскави, гъвкави, с еднакъв цвят, ярко-зелени. Ако листата са тъмно-зелени, значи на растението не му достига светлина, ако листата имат червеникав отенък, то светлината е прекалено много. Ако пък са се появили тъмни петна по листата – това е признак на изгаряне от слънцето, т.е. трябва да преместите цветето по-далеч от прозореца.
2. Корените са серебристо-сиви, твърди, с растящи краища(!) в зеленикав или червено-кафяв цвят. Здравите влажни корени са сиво-зелени, повече към зелено.
3. Стъблата са твърди и плътни – били то цъфтящи, в покой или напъпнали след “съня”.
Ако забелязваме (чрез прозрачните им саксии), че поради преполиването или друга причина корените са станали меки, кафяви, без живи краищата -поемаме риска да пресадим цветето ASAP (не губим време за да не изгният корените), с помощта на този tutorial. Ако пък корените са ОК, просто цветето не цъфти и листата не са твърди, тогава просто засилваме общите грижи по растението, за които сега ще ви разкажа.

Какво обичат орхидеите?
– Идеалното място за тях вкъщи – близо до прозорец, ако е северен или източен; ако е южен – малко по-далеч от прозореца, но на много светло и, разбира се, с редовния достъп до свежия въздух (честото проветряване, което е толкова важно и за човешкото здраве вкъщи).
– Орхидеите обожават влагата и направо откачат по опръскването на листата и корените отгоре. На Снимка 2 и Снимка 3 виждате няколко стъбла, които са поникнали за има-няма месец основно благодарение на ежедневното опръскване. За целта ни трябва един най-обикновен пулвелизатор, като на Снимка 4, и, разбира се, желание всеки ден да отделяме по минута.

– Орхидеите обичат водопой. Не поливане, а водопой = поставянето на саксиите за половин-един час в купа, както виждате на Снимка 1, с предварително престояла (няколко дни) вода, стайна температура – Снимка 5. Поливам само, когато корените станат сребристо-бели, което в моя случай означава средно честотата на водопоя веднъж на 2 седмици.

 

 

– Орхидеите обичат торене (подхранване) без урея, а най-добре вземете спец. разтвор, като този Florovit (3лв.), който е само за орхидеи, като на Снимка 6. Конкретно фаленопсиси се торят целогодишно, а не само по време на цъфтеж. На самия продукт за торене винаги ще намерите и упътване с дозировките.

– След цъфтежа (след окапването на цветята), стъблото трябва да се реже, иначе ще изсъхне цялото, а поникването на ново стъбло заема много време и сили на цветето. Как и къде се реже (има и точното изображение), ще намерите тук.

– Орхидеите обичат да са с чисти листа. Лесно и бързо прахът се отстранява с помощта на пулвелизатор и дом. ролка, като на Снимка 7.

 

 

Ако пък още нямате орхидея, но сте решили да си вземете, силно препоръчвам това да е представител от рода Фаленопсиси, за които ви разказах днес! :) Мини-фаленопсиси не препоръчвам – тотален pain in the ass (пробвах, тегави са за отглеждане) тъй като при нас, в България, съм виждала да се продават само с торфен мъх-сфагнум, а той силно задържа влагата и вероятността корените да изгният за нула време е огромно.

Нямам търпение да цъфтнат отново орхидеите ми. Няма да преувелича, ако кажа, че цъфтежът им ми доставя огромна радост. Потресаващо красиви са. Мисля, че до месец, т.е. до края на март вече ще има няколко цветенца, които да правят атмосферата вкъщи и на работа по-цветна. Когато цъфтнат, ще ги снимам отново и за блога.