Описание: Китайският лициум е добре разклонен храст от семейство Картофови. Той е много подобен на отглеждания нашироко у нас и подивял Lycium halimifolium (Lycium barbarum). Kитайският лициум има многобройни тънки, изправени леторасти и тясно елиптични, сивозелени и голи листа. Цветовете се появяват в пазвите на листата, а плодът е оранжева ягода. Има добре развита коренова система. Произхожда от Азия. Използван и тачен в китайската и тибетска народна медицина от дълбока древност до наши дни. Много голяма е популярността му в САЩ, където също е обект на култивиране. Напълно зимоустойчиво растение.
Размер: Височина и ширина 2.5 - 3 м.
Декоративност: Притежава декоративност, особено по време на цъфтеж, а също и на плодоносене, когато се отрупва с червени плодове.
Цъфтеж: Цъфти през юни-август с лилави цветове.
Отглеждане: Китайският лициум е непретенциозно растение. Вирее на всякакви почви - от бедни и песъкливи до тежки и глинести, от кисели до алкални. Единствено условие за успешното му отглеждане е мястото да е дренирано. Не понася сянка. Отглеждането му с цел ползване на плодовете предполага умерено поливане и торене през вегетацията за получаване на по-качествен и обилен урожай.Използване: Традиционнта употреба на сродния вид лициум у нас досега е била за живи плетове и борба с ерозията, особено на наклонени терени. Едва в последните години в Европа, а също и у нас лициумът започва да се цени заради ценните си лечебни свойства. Накратко, те са: изключително богатство на плодовете на аминокиселини (18 на брой), микроелементи (21 бр.), витамини (най-вече витамин А и витамин С, но също и много други), полизахариди и т.н. Консумирането на плодовете подобрява имунитета, забавя стареенето, подобрява зрението и цвета на кожата, намалява количеството на липидите в кръвта и подобрява състава и, понижава кръвната захар, въздейства благотворно върху черния дроб и жлъчката, има антиканцерогенен ефект. Плодовете му се консумират пресни (задължително добре узрели, неузрелите съдържат соланин), сушени или замразени. От тях се произвеждат и хранителни добавки. Но най-доброто решение е просто да го имате в двора си.
Articles - Thumbnails
-
Защо листата на магнолия падат?
Въпреки че магнолията или магнолията е вид широко култивирано растение, понякога възникват съмнения защо...
-
Как да изберем, засадим и да се грижим за магнолия?
Магнолиите са красиви храсти и дървета, които носят нотка на блясък в градината. Техните пищни цветове,...
-
Нежни градински теменужки на двора или терасата
Красота на пеперуди и ухание на свежест, какво друго трябва да знаете, за да ви се доиска да притежавате...
-
Как правилно да се грижим за коледната звезда
През последните години коледната звезда се превърна в един от символите на Коледа – почти наравно с...
Мерджан, Китайски лициум, Годжи бери
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Плодородни растения
- Посещения: 1309