Цветята са като децата, когато стане по-топло, по-светло те избуяват и се нуждаят от повече внимание и грижи.
През март трябва да ги приготвим за новия активен сезон. Ако за децата купуваме къси панталонки и тениски за лятото, за цветята трябва да предвидим нова почвена смес.
Почти всички стайни растения се нуждаят от пресаждане и подменяне на най-горния слой почва. А всеки любител на цветята през пролетта се изкушава да увеличи колекцията си с нови придобивки – да си купим ново цвете, да си откраднем клонче от тук, да помолим комшийката да ни даде от онова хубавото жълтото цвете, което миналата година така си харесахме.
Цветята се нуждаят и от активно наторяване. Най-лесно е да използваме течна тор, следвайки указанията на опаковките и да поливаме цветята с тази смес веднъж седмично.
Тези от цветята, които изпращаме на летен лагер на балкона, трябва да ги подготвим за това. Да подрежем и отстраним изсъхналите клончета. Да начупим и разсадим мушкатата и сакъзчетата. Ако са спали през зимата е време да ги изнесем, наторим и да осигурим достъп на въздух в почвата – разчовърквайки с клечка.
През пролетта стайните растения се нуждаят и от нов режим на поливане – от по-оскъдно или никакво поливане към веднъж в седмицата или ежедневно поливане и пулверизиране.
В началото се действа като при захранване на бебета – трябва да им сипваме по малко вода, като се съобразяваме дали да бъде близко до коренчето или в паничката – в зависимост от вида растение – и малко по малко да увеличим дозата.
Кактусите например се поставят на по-светло място и им се дава първата глътка вода след зимния сън.
Ако искаме да имаме красиви пролетни цветя на балкона, но сме пропуснали момента да си засадим луковички, сега е времето да направим композиция, като купим вече отгледани цветя. Може да комбинираме нарциси, лалета, теменужки, иглики, зюмбюли и парички, с готов разсад и само да ги засадим в подходящи сандъчета или саксии. Хубаво е при създаването на цветни композиции да се съобразяваме с височината на цветята и цветовия синхрон.
Предварително трябва да огледаме балкона, верандата, перваза или въобще мястото, където ще отглеждаме нашите саксийни растения. Обикновено мястото е ограничено и затова комбинирането на различни видове растения в едно сандъче се оказва винаги печеливша и много добра идея. Трябва да имаме предвид, че почвата в сандъчетата бързо се изтощава и затова честото подхранване с тор е от значение.
За балконските цветя, които често се местят насам-натам са по-подходящи по-леките пластмасови саксии. Ако държите да са декорирани – лесно може да ги украсите, стига да имате време и желание.
Articles - Thumbnails
-
Растителна защита през месец май при овошки и зеленчуци
През май при овощните култури и зеленчуците стопаните трябва да продължат с интензивна растителна защита....
-
Какво се сее през май-цветя и зеленчуци
През май не е нужно да се мъчите с разсада - можете да засеете семена веднага на постоянно място. Почвата се е...
-
Цветя, характерни за месец Май
С настъпването на топлите майски дни ни се иска да зарадваме погледа си с първите цветенца и зеленина....
-
Как да отгледаме красиво мушкато?
Мушкатото е традиционно и обичано цвете в България. Отглеждали са го нашите баби и всеки помни красивите...
Стайните растения през пролетта
- Детайли
- Написана от Super User
- Категория: Стайни растения
- Посещения: 964
