В източната култура на жасмина е отделена почетна роля на символ на страстта и любовта. Заради неговия очароващ аромат е наречен „царица на нощта“.е наречен „царица на нощта“.
Лекарственият жасмин представлява лиана с перести листа и дървени стъбла и бели цветове, които са събрани по 5-6 на съцветия в китка. Цветчетата са малки, около 2.5см в диаметър, но много ароматни. Започва да цъфти в зряла възраст и цъфти през цялото лято.
Голоцветният жасмин представлява лиана с перести листа и дървени стъбла подобно на предния вид. Цветните пъпки са в розово, но след разцъфтяване стават бели и са събрани по около 15 – 20 на съцветия в китка. Този вид жасмин започва да цъфти още от млада възраст и цъфти през пролетта.Растението се държи в светло помещение с известно количество преки слънчеви лъчи при умерена температура 18 – 20 градуса С, в период на покой при по-ниска температура – 11 – 13 градуса С. Необходима е защита от студени течения.
Поливане и пръскане. През пролетта и лятото растението се полива обилно, като се следи почвата да е непрекъснато леко влажна. През зимата поливането се съкращава.
.Жасминът е светлолюбиво растение и за обилно цъфтене и пълноценно развитие е необходимо достатъчно осветление, но с надеждна защита от преките слънчеви лъчи в горещите часове на летния ден. Жасминът се чувства прекрасно на източните прозорци на жилището без засенчване.През лятото за отглеждането на жасмина се поддържа нормална температура. През зимата температурата следва да бъде около 10oС, но не по-ниска от - 6oС. Оптималната температура за Жасмин Самбак през зимата е 17-18 oС, като температурата не трябва да е по-ниска от 16oС и по-висока от 22oС. По-висока температура предполага и поддържане на по-влажна въздушна среда. Младите растения се пресаждат ежегодно, а възрастните през 2-3 години. Почвената смес се изготвя от торфена и обогатена с листа земя, торф и пясък в съотношение 1:1:1:1. Стайният жасмин се пресажда през март, като зрелите растения се пресаждат веднъж на 2-3 години, а младите ежегодно. Грунта за пресаждане е смес от глинесто-торфена, обогатена с листа почва и пясък.В периода на вегетация растението се подхранва с органични и минерални торове веднъж на 10 дни.Течни калиеви торове за стайни растения се внасят веднъж седмично в периода на активен растеж от април до август.Растението се размножава чрез калеми /изрезки/ или филизи през пролетта или лятото. За калеми е добре да се подбират странични леторасли, тъй като получените с тяхна помощ растения започват да цъфтят по-рано.