Палмовите (Arecaceae) са семейство едносемеделни растения, обособено в самостоятелен разред Arecales. Включва над 200 рода с около 2600 вида. Представителите на семейството са наричани събирателно палми. Повечето са лесно разпознаваеми по големите перести листа, събрани на върха на ствола. За мнозина специфичният силует на палмите е символ на тропиците и се свързва с почивка на екзотично място.
Палмите са култивирани от хилядолетия и са едни от най-добре опознатите и използвани растения на тропиците. Стопанското значение на финиковите (Phoenix), кокосовата (Cocos nucifera), борасовите (Borassus) и ратановите (Calameae) палми включва плодовете и семената като храна, листата и стеблата като строителен материал, при някои видове младите растения се готвят като зеленчук и от стеблата се извлича сладък сок. Други видове са пренесени в умерените ширини и се ползват като стайни растения за украса.
Палмите са основно разпространени в тропичните пояси и почти всякакъв климат в тях - от сухия пустинен до високата влажност на джунглата. Според описание на Джейсън Дюис, кореспондент на Междунардоното палмово общество (International Palm Society), цитиран от сайта The Conservatory of Flowers, на остров Мадагаскарима повече ендемични видове отколкото в цяла Африка, а в Колумбия може би има най-много видове палми.
Само около 130 вида растат естествено в тропиците и по-оскъдно в субтропичния пояс. Най-далеч на север достига палмата Chamaerops humilis - 44° с.ш. в Южна Франция, поради топлия средиземноморски климат. На юг палмата Rhopalostylis sapida също достига до 44° ю.ш. на островите Чатам благодарение на топлия океан. Най-високо в планините достига Trachycarpus fortunei, която расте по склоновете на Хималаите.
Кокосовата палма (Cocos nucifera) е растение от семейство Палмови (Arecaceae). Вирее в Африка, Америка, Океания и Азия. Обичайно расте в близост до тропични плажове, но се среща и на 1000 м надморска височина.Научното наименование на рода произлиза от португалската дума coco („маймуна“) и дадено поради петната на ореха, които го правят подобен на маймунска муцунка. Видовото име nucífera — от латинската дума nux („орех“) и ferre („нося“).Родината на кокосовата палма не е точно известна — предположително е от Югоизточна Азия (Малайзия). Сега е повсеместно разпространена в тропиците на двете полукълба, както в диворастящ, така и в агрокултурен вид. На Филипините, Малайския архипелаг, полуостров Малака, в Индия и на Шри Ланка се отглежда от праисторически времена. Кокосът е растение на крайбрежията, предпочитащ пясъчни почви, поради което първо място по обемите на производство заема Индонезия. Разширяването на неговия ареал става както с помощта на човека, така и по естествен път: кокосовите орехи са водонепроницаеми и свободно плуват, разнасяни от океанските течения, съхранявайки при това своята жизнеспособност.Кокосовата палма достига на височина около 30 m, листата ѝ са перести с дължина от 4 до 6 m. Старите листа опадват като оставят ствола оголен и гладък. Плодът на кокосовата палма е кокосовият орех.
Най-много се култивира в Югоизточна Азия, но има обширни плантации и в карибския район, по-специално на Ямайка и Юкатан в Мексико.