Articles - Thumbnails

Кактусите са едни от най-непретенциозните стайни растения, но има няколко правила, към които трябва да се придържате при отглеждането им. През есента те изпадат в покой. През това време не им трябва нито вода, нито светлина или подхранване.
Универсални правила:
• Обилна слънчева светлина
• Редовно поливане през лятото при пълно изсъхване на почвата
• Зимуване на хладно и сухо място при не повече от 10⁰C
Ако се опитате поне веднъж да отгледате кактус, след това дори няма да забележите как няма да ви стигне място на перваза... Един съвет: ако не ви достига мястото, покорете въздушното пространство. Проявете фантазията си!
Кое е най-подходящото място за отглеждане на кактуси?
През лятото южните прозорци не са най-доброто място за много растения. Само най-здравите цветя са способни да понесат преките слънчеви лъчи, без да не бъдат изгорени листата им. Но това място е отлично за вашите кактуси и сукуленти. През зимата южният прозорец става идеално място за всяко стайно растение.
Всекидневното пулверизиране с мека вода е добро за кактусите и се препоръчва за растенията с немъхести листа.
Засаждане на разсада
В съд с височина 3–5 см. поставете 1 см. торф, отгоре насипете измит в няколко води пясък. В приготвения по този начин грунд посейте семена, без да ги засипвате. Увийте съда в полиетиленов плик, поставете го на светло и топло (20– 25⁰C) място без пряка слънчева светлина.
Възстановяване на кактуса
Кактусът може да започне да гние при продължителна влажна среда. В такъв случай е нужна „Бърза помощ“. Трябва да се изреже всичко, което е започнало да гние. Мястото на срязване трябва да се подсушава в продължение на няколко дни и едва тогава растението да се посади в разрохкана почва. Следващите седмици поливайте кактуса внимателно, докато не се появят първите корени.