Семейство цитрусови – вечнозелено дръвче. Листата са овално удължени, при дръжката има криловиден придатък. Цветовете са бели, упоително ароматни. Порокалът цъфти на новоизрасли клончета. Плодовете са кръгли, жълти до оранжево. Сред сортовете портокали най известни са „"Хамлин"” с червено месо. Размножават се със семена и резници.
Ашладисаното дръвче на портокала започва да дава плодове на 3- 5 год.Разсадът се получава от семена, които започват да дават плодове на 8 -12 година след сеитбата.
Началото на плододаването при получените от семена растения може да се ускори с използването ма метода на Мичурин. На практика, отглеждането на разсад, ашладисването в короната с няколко очи от плодни растения, подходяща резитба, рязане през пролетта или лятото по време на интензивното сокодвижение. Изрязваме в най-дебелите клони на дръвчето в кората, пръстен с ширина 0.75 cm и ашладисване на абсолютно същия пръстен с плодните дървета
Съвети по отглеждането
Температура: Портакала е топлюбиво растение, изискващо много светлина. Пъпки, цъфтене и завръз на плод най-добре се получава при средна температура на въздуха и почвата + 15-18°C.
Осветление: Ярка, рзсеяна светлина. Чувства се добре около източните и западните прозорци, през лятото има нужда от полусянка в най-горещите дни.
Полив: пролетта и лятото обилно, всеки ден по 1- 2 пъти, а през зимата 1-2 пъти на седмица с топла вода. Обаче и през зимата не бива да се допуска да пресъхва почвата, тъй като това води до завиване на листата, опадват не само листата, но и плодовете. От друга страна, от излишната влага растенията загиват. От началото на октомври поливането се прекратява.
Влажност на въздуха: портокалите периодично се оросяват през лятото, но ако зимуват в помещение с централно отопление, то оросяването продължява. При съхраняването в сухи помещения портокалите биват нападнати от вредители- акари и щитовидна бълха.
Пресаждане: младите портокалови дръвчета е нужно да се пресаждат по системата на прехвърляне, всяка година. Прехвъляне не трябва да се извършва, ако корените на растението още не са оплели земната маса в саксията. В този случай е достатъчно да смените дренажа и горният слой на почвата в саксията. Плодоносещите дръвчета се пресаждат не повече от един път на 2-3 години. Пресаждат се преди периода на растеж. При достигане ръста на дръвчето, пресаждане не се препоръчва. При пресаждане не бива да се разсипва пръстта от корените. Задължителен е добър дренаж. Кореновата шийка в новият съд трябва да бъде над почвата.
Почва за младите портокали:3 части горска, 1част листна, 1 част кравешка тор 1 част пясък.
Почва за зрели растения:3 части горска, 1 част листна, 1 част кравешка тор, 1 част пясък и неголямо количество мазна глина.
Торове за портокалите:в първта половина на лятото се прилага торна поливка, тя повишава захарността на плодовете и намалява горчивият привкус, който е характерен за цитросит от стайните култури. Възрастното растението се нуждае от торове, много повече от младите и колкото повече остава в един съд. Торовете се внасят след поливане с вода. При допълнително осветление през зимата портокалите също се торят. За портокалите се препоръчват органични торове(кравешки тор разтворен), минерални торове или торорове за цируси
Размножаване: размножаването на портокалите е като при лимоните – чрез ашладисване, резници, леторасти и семена. В стайни условия най- разпространен метод за размножаване на портокали е чрез резници, но за да получите хубав сорт напълно приспособен към стайно отглеждане е необходимо е да ги получите от семена, посяти и отгледани в стайни условия.
Светлолюбиво и топлолюбиво растение. При температура при около 0С когато растението се намира в състояние на покой и неговата жизнена дейност почти напълно е прекратена, те без никакви щети понасят пълното затъмнение в течение на 3-4 месеца. Това свойство ( значителна тъмноустойчивост на цитрусите) дава възможност да се отглеждат при стайни условия.
ВРЕДИТЕЛИ ПО ПОРТОКАЛИТЕ
Червеният акар - смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар. Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато напръскате листата.
Мерки за борба: Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт,водка или ракия. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.(Кротона ми беше нападнат от акари-ужасни гадини,много борене се борих докато ги унищожа)
Ухозалка -добре познат вредител с тъмнокафяво тяло, завършващо в задната си част с подвижни клещи(щипалка). През нощта напада листата и венчелистчетата на растението. По листата се появяват дупки с неправилни очертания. Събират се насекомите, като се оглежда внимателно под листата и цветовете.
Мерки за борба:При необходимост, растението и почвата се напръскват с инсектициди. След това се пръска с 0.15% р-р актелик ( 1-2 мл/ 1 литър вода).
ПРОБЛЕМИ НА ОТГЛЕЖДАНЕТО
Новите листа са дребни, а старите пожълтяват и падат,липсва цъфтеж, не връзва плод.- растениети има недостиг на хранителни вещества, необходимо е да го пресадите в нова почва.
Съвети :
На листата се появяватжълти петънца или края на листата жълте, листата падат при излишна вода, трябва да се полива умерено, т.т почвата трябва да успее да поизсъхне. Получава се при хаотично поливане.
Сухи и сбръчкани листа – слънчево изгаряне. При силна, пряка слънчева светлина ина нухда да се измести на сянка.
Внезпно падане на листата : много влажна почва, недостатъчно светлина през зимата, поливане със студена вода, ниска температура в помещението през зимата, много тор или студено течение.