Articles - Thumbnails

Температура за отглеждане на краставици. Оптимална температура за растеж и развитие на краставиците е 25-28 °С. Семената поникват при трайно установяване на почвената температура над 14-15 °С, но оптималната температура, при която семената поникват за 3-4 дни е 25-30 °С. При температура под 14 °С растежът на растенията спира, а при продължително задържане на температурата под 14 °С цветовете окапват. При температура 0.5 °С растенията загиват. При температура над 40 °С растежът също спира.

 

Вода за поливане на краставици. Общото количество вода, което краставиците използват за транспирация и се изпарява от почвата на един декар площ, при нормална гъстота на растенията за една година е над 800 куб.м. Разпределено неравномерно по сезони, количеството на валежите за една година при климатичните условия на България е 450-500 куб.м. на декар – недостатъчно за използване на потенциалните възможности на културата. За нормално развитие и плододаване на растенията почвената влажност трябва да се поддържа над 80% от ППВ*, а относителната влажност на въздуха90%. Ниската почвена и въздушна влажност водят до силни смущения в растежа и развитието на растенията. При много висока почвена и въздушна влажност в по-ранните фази от развитието на растенията и недостатъчна светлина, растенията се изнежват, етиолират и по-трудно понасят резките и неблагоприятни промени.

*ППВ (Пределна полска влагоемност). Това е максималното количество вода, която почвата задържа трайно след оттичане на гравитационната вода. Различните почвени типове имат различна ППВ. Изчислява се лабораторно.
Напояване
Краставиците не понасят засушаване, затова се нуждаят от напояване.
Първа поливка. Извършва се при засаждането.
Втора поливка. В началото след прихващането краставиците се поливат по-рядко (през 7-10 дни) и с по-ниска поливна норма 20-25 куб.м/дка. С нарастването на растенията поливките стават по-чести и с по-висока поливна норма.
Трета поливка. От началото на плодобразуването до края на беритбата растенията се поливат през 6-7 дни с поливна норма 30-40 куб.м./дка без почвата да се преовлажнява.


Наторяване на краставици с органичен био тор
Преди засаждане на краставиците за обогатяване на почвата тя се обработва с работен разтвор 1:10 (течен тор: вода), със този разтвор може да се третира почвата и след прибиране на реколтата. Преди да бъдат засяти семената на краставицата те могат да се третират с разтвор 1:50. Семената на краставицата се потапят за 24 часа при температура 18-20° C. След обработката семената да се посеят веднага. Останалият разтвор след обработката може да се използва за поливка на засятите семена краставици, разреден с още 50% вода. Обработката на семената на краставицата спомага за едновременното поникване на разсада. Използването на течен био тор увеличава добива от 25 до 40%. Чувствително се подтиска появата на брашниста мана, кореново и сиво гниене, вирусни заболявания при краставиците. Течният био тор се явява био стимулатор и засилва имунната система на растенията, така краставиците са по-устойчиви на климатични аномалии. Намалява се необходимостта от минерални торове до 25 %

 

Растенията имат нужда от вода, слънце и хранителни елементи, за да се развиват правилно, да плододават богато и да цъфтят обилно.

ПОЧВАТА е първата стъпка към здрава, богата и красива градина. Торфените субстрати на Лактофол осигуряват оптимална среда за правилно развитие на растенията.

За богата реколта и обилен цъфтеж, растенията имат нужда от специфични хранителни елементи. В домашни условия всички растения имат нужда от редовно подхранване. При градинските растения, използването на торове е препоръчително за набавяне на необходимите макро и микро елементи за плододаване и цъжтеж.

За най-добри резултати, торете растенията всеки 7-14 дни по време на растежа им.

Няколко съвета при отглеждане на краставици:

Краставиците на открито могат да се отглеждат, както ранно, така и средно късно.
Изборът на почва е много важен. Добре е почвата да бъде плодородна и богата на хранителни вещества. Трябва да се избягват песъчливи и тежки почви, т.като те не са подходящи за отглеждане на краставици. В такива почви много често растенията загиват.
Когато садим краставиците на открито трябва да съобразим мястото. Добре е изложението да е южно или югоизточно, да не са изложени на продължителни и сухи ветрове. Ветровете пречат на цялостното развите на краставиците.
Трябва да поливаме краставиците - редовно и в не голями количества. Засушаването по време на цъфтежа и плододаването е нежелателно, това води до окапване на цветовете, деформиране и нагарчане на плодовете.
Краставицата се нуждае от торене с различни органични и минерални торове, т. като тя расте бързо, а и кореновата система е слабо развита. Краставиците в млада възраст трябва да се торят в малки количества за подхранване. При правилна грижа за вашите растения, ще се радвате на вкусни краставици в продължение на 2-3 месеца!