Articles - Thumbnails

Пиперът е многогодишно растение, но често се среща повече като едногодишно. Стъблото е много гъсто разклонено и достига до 50-150см височина. Цветовете на пипера са бели, а плодовете са зелени до жълти, червени, дори кафяви и лилави. Oсновен зеленчук, плодовете на който представляват своеобразен поливитаминен концентрат. Богат е на витамин С (до - 400 мг %), каротин, групата на витамин В, минерални соли и ценни хранителни вещества. Произходът на пипера е от тропическите райони на Южна Америка.
Плодовете на пипера са подходящи за готвене,салати, подправка (под формата на ч1ервен пипер), а някои видове - и за лекарства или за декоративни цели.

В България има разработени сортове, устойчиви на болести и неприятели. Ето някои от тях: Аманда, Амфора, Асти Жълт, Асти Червен, Белканто F1, Български Ратунд, Бяло Ухо, Гороглед и Шипка, Калинков, Сиврия др.

За отглеждането на пипер изключително важно е закупуването на качествени семена с висока кълняемост и устойчивост, предварително обеззаразени. Качественият разсад е 50% успех в бъдещето зеленчукопроизводство, защото благодарение на силния корен растението се храни по-добре, устойчиво е на коренови и почвени болести и неприятели.За отглеждането на качествен пипер са необходими следните операции: разсаждане, окопаване, плевене, поливане, пръскане, торене, бране, сортиране и експедиция.

У нас пипера е застъпен за отглеждане като оранжерийна килтура и като ранно полско производство - с цел получаване на по-високи добиви. Като топлолюбива култура, се нуждае от оптимална температура 18-20градуса. При температури над 35 градуса, плодовете и цветовете окапват. При по-ниски от 12 градуса температура, рязко се забавя растежа.
За много ранно производство, семената се изсяват в отопляеми оранжерии, полиетиленови парници , в които може да се поддържа необходимия за растенията микроклимат. Срокове на изсяване са края на януари-до 10 февруари за много ранно производство; за ранно - от началото до средата на февруари. За средноранно производство, за зелен и червен пипер за мелене, семената се изсяват 1-20 март. Сеитбена норма е 10-12г. на квадратен метър. Семената се сеят на 2-3см. дълбочина. До поникване на разсада се поддържа температура 22-24градуса. Влажноста на почвата варира 80-90% от ППВ. След масово покълване температурата се понижава с 4-5 градуса, влага също се намалява до 60-65%. Увеличава се притока на светлина. Пикират се на втори същински лист. В периода преди засаждането, разсада се закалява, което е от значение за получаване на ранни и високи добиви.
С есената дълбока оран- 30-32см. на почвата се вкарват и органични и минерални торове. През март месец се бранува и фрезува, с цел премахване на плевелите и разрохкване на повърхностния почвен слой на 18-20см.
Засаждането на ранните разсади се извършва при температура на почвата на 10см. дълбочина - 13-14градуса. Едроплодните сортове се засаждат в двуредови ленти. За засаждане на един декар са необходими 6000-7000 растения. Полиетиленови тунелчета се изграждат веднага след засаждане на пипера. Тунелчетата са високи при билото 70-80 до 100см. Това позволява продълцително използване, без растенията да достигат фолоито.
След засаждане е необходимо проветряване на тунелите, регулиране на температурата, поддържане на влажност на въздуха и почвата, подхранване и борба с болести и неприятели. Полиетиленовите тунелчета постепенно се премахват края на април - началото на май месец, в различните райони на България.

Когато влажността на почвата е в недостиг, притокът на хранителни вещества към листата намалява, нарушава се режимът на хранене на растението, листата загубват тургора си (завяхват) и загиват. При ниска атмосферна влажност, придружена от голямо и продължително повишаване на температурата на въздуха и на почвата, се наблюдават силно окапване на цветовете и спиране на плодообразуването. В такива случаи най-добър ефект се получава при поливане на пипера чрез дъждуване. При дъждуването атмосферната влажност се повишава над 60-70%, въздухът и почвата се охлаждат, охлаждат се и листата на растенията, които възстановяват нормалния режим на хранене и на фотосинтетична дейност.
Постигане на високи добиви е немислимо без добро напояване. При осигуряване на редовно поливане на пипера, се развива мощна коренова система, от там и добре развита листна маса и надземен храст; едри и добре оформени чушки. От разсаждане до първо плодообразуване, поливките са на 12-16дни, а след това, особено юли-август, напояването се извършва през 6-7 дни, с норма 30-40куб.м. на декар. Основни методи на поливане са капково напояване и дъждуване.
AQUATRAXX е най-доброто решение за капково напояване при отглеждане на редови култури . Може да се полага наземно и подземно. Напоява равномерно и при ниско работно налягане на водата. Позволява работа с дълги напоителни крила. AQUATRAXX PC е единственият в света компенсиращ лентов капков маркуч. Позволява напояване с равномерност над 93%. Идеалното решение за стръмни терени и дълги редове.
Отглеждане на пипер
Пиперът е топлолюбиво растение. Развива се нормално в райони където сумарната температура за периода на вегетацията (май-октомври) е не под 3000°С. Семената на пипера покълват при температура над 12°С. Температура под 12°С причинява физиологични смущения на поникналите растения. При температура под 16°С спира нормалното поленообразуване, а при температура под 18°С растежа се забавя.
Оптималната температура за растеж и развитие на пипера е 18-25°С. Възрастните добре закалени растения понасят до -2°С, докато младите загиват при темпаратура около -0.5°С. Температура над 35°С се отразява неблагоприятно върху растежа, развитието и плододаването на пипера.

Обича богата, топла, с неутрална реакция почва. Най-подходяща е песъчливо-глинестата или глинесто-песъчливата почва.

При климатичните условия на България, за да се осигури нормален добив, пиперът се нуждае от напояване. Общото количество вода, което растенията използват за транспирация и се изпарява от почвата от един декар, при нормална гъстота на растенията за една година е 650-700 куб.м. Разпределено неравномерно по сезони, количеството на валежите в различните райони на страната за една година варира от 400-550 куб.м. Това предизвиква нуждата от напояване, за да се осигури нормален добив. При ниска влажност на почвата и въздуха, листата увяхват и загиват, окапват цветовете, спира плодообразуването, плодовете остават дребни и изкривени. При много висока влажност листата пожълтяват и завяхват, поради влошен въздушно-газов режим в почвата.

Напояване на пипер
При засаждане на открито първото напояване се извършва при засаждането на растенията. Второто – 5-6 дни след засаждането с 15-20 куб.м./дка.
До първата беритба, дължината на междуполивния период е 12-15 дни, поливната норма 25-30 куб.м/дка. С нарастването на растенията и началото на беритбата, и покачването на температурите, междуполивния период се намалява до 6-8 дни, а поливната норма се увеличава на 35-40 куб.м/дка. Не се допуска силно засушаване, нито преовлажняване на почвата. За регулиране на почвената влажност е най-добре да се използва капковото напояване.

Засаждане и беритба на пипер
Пиперът се отглежда предимно чрез разсад. Необходимо условие за получаването на качествен разсад е поддържането на оптимална температура и влажност на почвата, тя трябва и да е чиста от плевели, а също и добре разрохкана. Около десет дни преди засаждане разсадът се отглежда при по-ниска температура и влажност. Разсадът се изнася на открито, след като е преминала опасността от късни пролетни слани, към които пиперът е много чувствителен.

Беритбата започва, когато плодовете са достигнали максималния си размер и тегло и имат добре изразен типичен външен вид и вкусови качества. Също така се берат и плодовете, които са нестандартни, нападнати от болести или неприятели, за да не изтощават растенията и разнасят зараза. Тя трябва да се извършва внимателно, защото при небрежно бране се откъсват листа и клонки. Това води до задържане развитието на растението и намаляване на добива.


Торене и подхранване на пипера с течен био тор
За обогатяване на почвата преди засаждане на пипера тя се обработва с разтвор 1:10 (течен тор: вода), със този разтвор може да се третира почвата и след прибиране на реколтата. За добър начален старт преди да бъдат засяти семената на пипера те могат да се третират с разтвор 1:50. Семенцата на пипера се потапят в разтвора за 24 часа при температура 18-20° C. След обработката семената на пипера се засаждат веднага. Останалият разтвор след обработката може да се използва за поливка на засятите семена, разреден с още 50% вода. Обработката на семената на пипера спомага за едновременното поникване на разсада. Течният био тор се явява био стимулатор и засилва имунната система на растенията, така пипера е по-устойчив на климатични аномалии. Намалява се заболяемостта на пипера от сиво гниене и други вирусни заболявания. Увеличава се количеството цветове, завърза е силен и не пада. Срока на узряване на пипера се съкращава с 4-7 дни. Увеличава се едрината на плодовете и се подобряват техните вкусови качества и външен вид. Използването на течен био тор при пипера увеличава добива до 30-40%.

1. Бързаме със засаждането.

 

Не трябва да се бърза със засаждането на разсада на открито, докато температурите не достигнат 20-25 градуса. В противен случай развитието се забавя, а реколтата е слаба. Ранното засаждане трябва да става само в парници или под найлон.

2. Недостатъчно светлина.

На сянка пиперът линее, стъблата му се източват към светлината и съответно често са поваляни от вятъра. Плодовете, ако изобщо ги има, са дребни. За да не страдат от липса на светлина в градината, разсадът се сади на отстояние не по-малко от 25 см и 60 см между редовете.

3. По-добре по-плитко, отколкото по-дълбоко.

Кореновата шийка на растението не трябва да бъде заривана, а растението трябва да се развива така, както е било в разсадника. По време на подготовката на разсада не трябва да се допуска изтегляне. При прехвърлянето на постоянното място разсадът не трябва да се сади по-дълбоко от първите семеделни листенца.

4. Ще са ви нужни опори.

Дори когато са засадени близко едно до друго, растенията ще се нуждаят и от допълнителни подпори. В противен случай при силен дъжд и вятър, пиперът ще полегне и не е изключено корените да се оголят. Привързването е желателно за всички сортове и особено за хибридите, които растат бързо. Задължително е привързването, когато стъблата са слаби и лесно се чупят.

5. Внимателно пресаждайте.

Растенията преболедуват при пресаждането. За да се съхрани максимално кореновата система, най-добре е пресаждането да става като се прехвърлят растенията заедно с пръстта от кофичките, в които са гледани. Препоръчва се даже да се откажем от пикирането, за да се съхранят корените.

6. Нито топло, нито студено, нито сухо, нито влажно.

Пиперът се „страхува“ и от студ и от пек. При температура над 35 градуса цветовете окапват. Въпреки че обичат влагата, растенията не понасят и преполиването. Когато прекалим с водата, цветовете и завръзите окапват по същия начин както и при недостиг на вода. Растенията трябва да се поливат често и по малко. Така ще се получат големи и здрави плодове. Пиперът реагира чудесно и на капково напояване.

7. Опасно е да се прекопава надълбоко.

Въпреки че корените на чушките са плитки, растенията трябва да се прекопават на всеки две седмици. Прекопаването не трябва да е дълбоко - само няколко сантиметра от повърхностния слой. Ако корените бъдат наранени, растението започва да линее и загива или просто цветовете и завързите окапват. Проблемът може да се реши, ако мулчирате лехите с пипер със слама или стърготини с пласт 7-10 сантиметра.

8. Подхранването е задължително.

След прехвърлянето на открито чушките трябва да се подхранват през 1–1,5 седмица. Пиперът се нуждае от азот и калий и по-малко от фосфор. Трябва обаче да се внимава, тъй като растенията не понасят и излишък от торове. Задължително трябва да се спазват дозите и да не се внася пресен тор – плодовете започват да загниват.

9. Опрашването не е излишно.

Макар че знаем, че пиперът е самоопрашващо се растение, често се случва кръстосано опрашване между сортове, които растат близо един до друг. Това става с помощта на насекомите. Отдавна е доказано, че когато в близост са засадени различни сортове пипер, плодовете винаги са по-големи и по-добри.

10. Не позволявайте появата на болести и вредители.

За профилактика срещу болестите (а при пипера те са доста) добре е веднъж или два пъти през сезона да се пръска с медсъдържащи препарати. Най-добре е да се използват комплексни.