Articles - Thumbnails

Късна есен е, иска ни се да задържим топлината и цветните багри от лятото, но кръговратът в природата си казва думата. За да съхраним цветята, които през топлите месеци са красили балконите ни, трябва да ги приберем вкъщи. Преди да ги настаним на закрито, трябва да се погрижим за тях.

Дори и да ни очакват още слънчеви и топли дни, не бива да рискува­те и трябва да приберете растенията от терасата. Вероятно вече сте разпределили топлолюбивите видове по стаите, но мушкатата, сакъзчетата, стайните юки, олеандрите са все още навън. Макар че през деня температурата може да е висока, през нощта тя рязко пада и това може да навреди на цветята.

Преди да внесете растенията вкъщи

■ Прегледайте всички саксии. Ако има нападнати от листни и щитоносни въшки, трябва да ги изчистите, преди да ги внесете вътре. Откъснете пожълтелите и сухите листа и изрежете счупените клончета

■ Измийте всички листа. Изнесените навън растения събират много прах и е добре да ги „изкъпете", което става лесно с подвижния душ в банята. Препоръчително е да покриете почвата, 3а да не се мокри прека­лено, защото това ще доведе до допълнително жълтеене на листата им.

■ След това аранжирайте растенията на най-подходящото 3а тях място според изискванията им към температурата през по-хладните месеци от годината.

Къде да настаните различните видове

Щом сте любител на цветята, трябва да имате поне минимални знания 3а техните предпочитания. Какво трябва да имате предвид:

■ Тропическите поставете в по-топло помещение, където температу­рата на въздуха е над 25°С. Не бива да забравяте обаче, че повечето от тях се нуждаят от по-висока бездушна влажност, така че трябва да им я осигурите.

■ Кактусите подредете в помещение с no-умерена температура. През Зимата те нямат нужда от много вода, така че постепенно намалете поливането, като накрая го сведете до миниум.

■ Мушкатата и сакъзчетата поставете в хладно помещение, по стълбища и коридори. Има цветари, които ги държат в мазето. Ако ги поставите на хладно, трябва съответно да намалите поливането. Имайте предвид, че постепенно доста листа ще пожълтеят, цвето­вете ще прецъвтят, а до края на зимата много от стеблата съвсем ще се оголят. Това в случая е неизбежно, но не бива да ви притеснява. През пролетта ще избият нови клонки и листа и цветята ще станат прекрасни, както са сега. Ако зимните месеци са по-топли (както беше миналата година), от време на време трябва да поливате с малко вода растенията, 3а да не изсъхнат.

Има и друг вариант. Някои цветари не искат да се разделят с прекрасни­те цветове на мушкатата и сакъзчетата и през зимните месеци. Те ги поставят в топло помещение и продължават да ги поливат и подхран­ват. Така те цъфтят през Цялата зима.

Кой от вариантите ще предпочетете, решавате сами. В зависимост от това с какво място разполагате и как практикувате по принцип.

■ Стайната юка и олеандъра внесете в по-хладно помещение. Намалете поливането. Дръжте ги далеч от малки деца, защото листата на юката са остри и режат, а олеандърът отделя отровен сок.

■ Имайте предвид, че повечето цветя през зимата обичат светлина и температура между 15-18°С. Има, разбира се, и много претенциозни, но ако имате такива цветя, добре е предварително да се информирате за предпочитанията им и да се придържате към тях.

За кои условия кои цветя са подходящи

■ СЯНКА - далеч от прозореца, но все пак да е достатъчно светло: аспленум, сансевиера, аглаонема, аспидистра, филодендрон, фитония.

■ ПОЛУСЯНКА - близо до прозорец, през който слънцето не грее директно, или на разстояние от прозорец, през който влиза директна слънчева светлина: различни видове драцена, маранта, различни видове папрати, аглоанема, аспидистра, фатция, ховея, сансевиера, фитония, неанте, филодендрон, сциндапсус, толмиея.

в СВЕТЛО, НО БЕЗ ПРЯКА СЛЪНЧЕВА СВЕТЛИНА - на перваз без директна слънчева светлина или до прозорец, през който навлиза силна светлина: спатифилум, хлорофитум, циклама, азалия, аспарагус, бегония рекс, антириум, дифенбахия, различни видове от бромелиеви, дизиготека, зигокактус, декоративни лози, монстера, пилея, фукция, хедера, шефлера.

■ МАЛКО ПРЯКА СЛЪНЧЕВА СВЕТЛИНА - на перваз с източно или западно изложение или близо до него: импасианс, зебрина, кордилине, сансевиера, спармания, фикус, хлорофитум, гинура, кордиеум, поанзеция, сенполия, хоя, традесканция, хризантема.

■ СЛЪНЧЕВ ПРОЗОРЕЦ - южно изложение или близо до него: жасмин, агапантус, бугенвилия, хипеаструм, акация, зебрина, ирезине, различни видове кактуси и сукуленти, пасифлора, роза, хибискус, цитрус, нерине, целозия, бувардия, пеларгониум.

■ СТУДЕНО ПОМЕЩЕНИЕ - без отопление през зимата: аспидистра, гревилея, различни видове кактуси и сукуленти, хлорофитум, циклама, цинерария, кливия, араукария, белопероне, нертера, роза, сеткреазия, тол-мия, фатция, стрептокарпус, фатцхедера, хедера.

■ ТОПЛО ПОМЕЩЕНИЕ - с парно отопление през зимата: драцена годзефиана, билбергия, ехмея, гревилея, импасианс, различни видове кактуси и сукуленти, палми, пеперомия, фикус еластика, хлорофитум, зебрина, пеларгониум.