Articles - Thumbnails

 

Презимувалите на сухо мушката трябва да подрежете в края на февруари.
За да можете да отгледате нови растения от тях, трябва да отрежете всяко стъбло до една трета от дължината му. Отрязването трябва да направите между 2 пъпки. Трябва изцяло да изсипите старата пръст и да отрежете корените на растенията на половината на от дължината им. Така обработаните растения трябва да поставите в сравнително малка саксия (около 9см в диаметър). За напълването й трябва да използвате влажна и песъчлива компостна пръст, в която да разсадите растенията със здраво притискане. До показването на нови филизи поддържайте почвата умерено влажна. Задължително е да наредите саксиите на светло място за да покарат здрави филизи.

Амарилисите, които напъпват още през февруари, трябва да започнете да торите, ако след цъфтежа не бъдат пресаждани в по-големи саксии.
Тези луковични растения обикновено цъфтят по-сигурно в по-малки, отколкото в по-големи саксии. Ето защо в продължение на 2-3 години можете да ги отглеждате в едни и същи саксии, ако получават достатъчно хранителни вещества и ако пръстта им не е станала много кисела. Но подаването на хранителни вещества е нужно за доброто им развитие. Седмичната дажба от 3-процентов хранителен разтвор от комбинираните изкуствени торове „S1” или „Вопил” се понася много добре от здравите растения.

Кливиите, които вече могат да цъфтят, трябва да пресадите в по-големи саксии чак след прецъфтявянето им, но могат да бъдат торени, след като пуснат пъпки.
Щом се покажат първите пъпки по кливиите, можете отново да започнете да ги поливате редовно. Поливането можете да комбинирате с торенето. 0,2 – процентови хранителни разтвори от комбинирани изкуствени торове с микроелемнти могат да им се подават веднъж седмично, при условие че растенията са добре вкоренени в саксиите. В противен случай трябва да ги поливате само с 0,1 – процентов разтвор.

Февруари – стайната градина.
В края на февруари трябва да скъсите миналогодишните стъбла на фуксиите на половина, за да станат по-кичести.
Миналогодишните фуксиите можете дори да подрежете до 2 годишните стъбла, ако са станали много високи. За да развият много и силни филизи, е необходимо да ги преместите на ново и светло място до прозореца, където температурите са между 12-15 С. Хладното място е по-добро от топлото. Докато започне пускането на нови филизи, трябва да ги поливате само колкото пръстта да бъде влажна, но не мокра.

Луковиците на глоксиниите, които до сега ги съхранявали на сухо, в края на февруари трябва отново да насадите в саксии.
Най подходяща е пръстта, получена от смесването на листовка, прегорял тор и пясък в съотношение 3:2:1. Сместа не трябва да пресявате ситно – трябва да остане на бучки. За да осигурите оттичането на водата и проветряването на почвата, на дъното на всяка саксия насипете слой пясък с дебелина около 2см. По възможност трябва да изберете малки саксийки, чиито диаметър да е поне 3 пъти по-голям от луковицата. След засаждането върхът на луковицата трябва малко да се вижда. Докато луковиците се вкоренят и пуснат видими филизи, пръстта трябва да поддържате само умерено влажна. След този момент мястото трябва да бъде много светло, но без пряко слънце.