Articles - Thumbnails

Маслината – тя не случайно е едно от първите дървета, култивирани от човека. Плодовете, с които ни дарява, са едни от най-полезните, широко използвани и обичани храни! Това е и едно от най-отглежданите дървета в света. И макар че у нас условията не са съвсем перфектни, все пак има голям шанс да успеете да отгледате чудесно маслиново дърво в градината си, а защо не и вътре в дома си. Ако сте се сдобили или смятате да се снабдите с маслинова фиданка, ето какво можете да направите с дървото.

За да остане малко
Може би искате да използвате маслината за декоративни цели и предпочитате да остане в саксия в дома Ви, от където да можете да ѝ се любувате постоянно. Нужно ще е да засадите дървото в саксия в глинеста почва, примесена с едрозърнест пясък, и да го поставите на топло и слънчево място. Маслините не обичат корените им да са в постоянно влажна почва. За това ще добре да я оставяте да изсъхне добре преди следващото поливане. Подрязването на растението започва при новия растеж през пролетта. Така ще поддържате дървото в компактна форма. Подрязването на дългата клонка на маслиновите дървета стимулира интензивен нов растеж и привлекателна форма.
Пресаждането също се прави през пролетта. Младото маслиново растение трябва да пресаждате веднъж на няколко години в саксия с един размер по-голям от предходната до достигане на големината, която търсите.

За да порасне
Ако планирате да оставите дървото да се развие напълно е препоръчително да го държите в саксия до достигане височина от 1 метър. Засаждането е най-добре да бъде през пролетта или есента, на слънчево място в градината.
За целта се изкопава голяма дупка, половината от нея се запълва с компост и костно брашно. Това ще помогне на растението с усвояването на хранителните вещества. Поставете дървото и засипете с пръст, след което полейте с вода. Можете да поставите и колче, към което да завържете дървото. Поливайте веднъж-два пъти седмично, само когато почвата е изсъхнала.

През първите две-три години няма да има нужда да подрязвате дървото, а след това можете да го режете всяка втора година. Подрязването трябва да наподобява отворена ваза, при което се подрязва централното стъбло и се оставят страничните клони да се разклоняват навън, за да се получава достатъчно светлина и въздух и в централните части на дървото. По този начин плодовете могат да се развиват спокойно по всички негови части.

Обикновено маслините редуват по-изобилна с по-скромна реколта през година. Дърветата обикновено започват да дават плод около третата-четвъртата година от живота си.