Articles - Thumbnails

По-голямата част от стайните растения цъфтят с разкошни цветове, но тяхната нетрайна красота бързо умира. За разлика от тях малките лимонови и портокалови дръвчета внасят не само средиземноморски полъх в дома ни, но и ни даряват с плодове. И макар че, от пазара можем да си купим много по-сочни и големи цитруси, удовлетворението от постигнатият резултат е неописуемо. Ако искате и вие да го изпитате, следвайте нашите съвети как да се грижите за тези екзотични, но въпреки това непретенциозни дръвчета.

Описание
Цитрусите са вечнозелени дървета или храсти с плътни, блестящи листа. Те имат характерен мирис на етерично масло, а при лимона отделят и фитонциди – това са летливи вещества, които имат способността да убиват патогенните микроби във въздуха. Ето защо, отглеждането на лимон у дома е естествена профилактика срещу много заболявания, включително тиф, туберколоза, и дифтерия.

Цветовете на всички цитруси ухаят много приятно и ароматизират съвсем естествено помещенията, в които се намират. След това образуват плодове с ярко жълт или оранжев цвят.

Светлина и температура
Цитрусите обичат средна температура между 10-12 °C през зимата и 17 – 20 °C по време на цъфтежа и връзването на плодовете. Това са условия, които лесно можете да им осигурите при нашите климатични условия. През лятото ги изнасяйте на балкона, но ги пазете от пряка слънчева светлина, която може да изгори листата им. Когато нощите захладнеят, започнете да ги прибирате в стаята първо само вечер за да привикне, а след това за целия зимен сезон.

Цитрусите се нуждаят от много и продължителна светлина. Затова, когато денят намалее им осигурявайте изкуствено осветление. По-претенциозен в това отношение е само лимонът.

Влага и поливане
През лятото поливайте цитрусите всеки ден, а зимата само веднъж седмично с топла вода. Не трябва да се допуска както засушаване на почвата, така и прекомерна влага, от която растенията могат да загният. По време на цъфтежа и завързването на плодовете редовно пръскайте листата на дръвчетата отново с топла вода, а листата избърсвайте с мокра кърпа.

Почва и пресаждане
Цитрусите трябва да се присаждат през 2-3 години, а по време на растежа ежегодно, за да се сменя почвата с по-хранителна. Това трябва да става рано пролетта още преди дръвчето да е цъфнало. Не е бива често да сменяте саксията с по-голяма, тъй като като колкото повече корените се разрастват, толкова по-малко остава самото дръвче.

Младите растения се нуждаят от по-лека почва, а възрастните от тежка. За да пресадите растящ цитрус пригответе смес от 2 части чимова пръст, 1 част листовка, 1 част естествена оборска тор и 1 част пясък. За възрастните растения увеличете с още една част чимовата пръст и прибавете малко количество глина.