Маслината е субтропично вечнозелено растение, дърветата са изключително дълголетни. У нас тази култура се отглежда предимно с декоративна цел в контейнери, като през зимния период трябва да се защити от студа.
Вегетацията след зимния покой започва при температура на въздуха около и над 10 градуса. Доказано е, че за нормалното протичане на всички фенологични фази е необходимо да се натрупа годишна температурна сума около и над 3500 градуса за ранните сортове до 5300 градуса за късните.
Опитите в България да се създаде маслиново насаждение до скоро са били неуспешни, но с промяната на климата това вече е възможно в южните райони на страната. Там са създадени насаждения с по-студоустойчиви сортове от Северна Гърция, а вече се радват и на първите добиви. Въпреки добрите резултати, не се препоръчва засаждане на големи площи, защото опасността от измръзване е голяма.
Отглеждането на маслиново дръвче се обуславя от редица фактори на средата. На първо място са температурите. Голяма роля играе изложението и защитата от студени въздушни течения.
Плодът на маслината е костилков с месест околоплодник с дебелина от 0,2 до 1 сантиметър. Формата му е кръгла или овално-удължена. Цветът на кожицата варира - зелен, виолетов, кафеникав, а също и черно-син.
Голямата хранителна стойност на маслиновите плодове се дължи на високото съдържание на масло (зехтин)-50-70 % от сухото тегло на плода. Маслото е най-лесно усвоимо от организма в сравнение с другите растителни масла. Въздейства добре върху черният дроб и храносмилателната система.
Резитбата, както и при останалите културни видове, цели да се образуват повече плодове.
В първите години се извършва съвсем лека резитба, с която се отстраняват счупените клони. Оставят се 3-5 главни клона около централния клон на 20-30 см един от друг.
Тази резитба е за доброто оформяне на короната.
Резитби за плододаване
Тъй като маслините образуват плодове на клоните от миналата година, зелените клони са непродуктивни. На подходящи месторастения, с добро наторяване и напояване, маслината се нуждае от по-слаби резитби, защото всички клони се снабдяват балансирано с хранителни вещества.
В случаи на алтернативно плододаване, т.е. не се образуват плодове всяка година, се препоръчва силна резитба на долните клони, които растат по-мощно, ако през предишната година дръвчетата са плододавали обилно.
Иска горещо лято и по-мека зима
Температура
Маслината е един от най-студоустойчивите субтропични овощни видове. Все пак предпочита горещо лято и мека зима, т.е. много слънце. Издръжливостта на ниски температури зависи от сорта и възрастта на дървото. Варира от минус 12 до минус 18 градуса. Силните ветрове през зимата могат да причинят повреди по листата, пъпките и по-тънките клони. Най-чувствителни на ниски температури са цветовете на маслината - издържат до минус 2 градуса, а зрелите плодове до - минус 3.
Вода
Маслината има отлична сухоустойчивост. За да се справи с горещия и сух климат, маслиновото дърво има малки листа със защитно покритие.
Естествено, когато целта е да се получи качествена реколта, необходимо е дръвчетата да се поливат. Най-голяма нужда от вода, растенията имат:
при възобновяване на вегетацията до началото на цъфтежа
при нарастване на плодовете, до началото на пигментацията им (при засушаване плодовете се набръчкват)
Светлина
Маслината изисква много светлина, за да расте и да се развива правилно. Растението не понася засенчване.
Почва
Културата е по-малко взискателни от другите овощни видове и може да расте и на бедни почви. Подходящи за нея са леки, аерирани, водопропускливи и чакълести почви.
Понасят известно засоляване, както и варовити почви. Неподходящи за нея са тежките, глинести и влажни почви с високо намиращи се подпочвени води.
Нуждае се от добро хранене
Маслината е чувствителна към недостиг на бор. Затова подхранването трябва да се извършва с комплексни торове с включени микроелементи. Подходящо е подхранване през няколко години с добре угнил оборски тор. Минералните торове, съдържащи повече азот се внасят през пролетта, а тези с завишени количества фосфор и калий - през есента.
Маслината се отглежда сравнително лесно, независимо дали е засадена в контейнер или в промишлено насаждение. Тя има малко неприятели, а и с болести се сблъсква рядко. Това дава възможност да се отглежда по екологосъобразен начин. Плодовете й се използват предимно в преработено състояние, като почти няма отпадни материали.
ЗА УКРАСА
Маслиновите дръвчета може да се отглеждат и в големи саксии, подходящи са и за декоративната градина.